Rozpočtový schodek stoupl na 125 miliard, jde o nejhorší březnový výsledek od vzniku Česka

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 125,2 miliardy korun z únorových 86,1 miliardy. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší březnový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci března vykázal rozpočet schodek 44,7 miliardy korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci března meziročně klesly o 37,6 miliardy na 339,7 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 31,6 miliardy na 289,3 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci března pak meziročně stouply o 42,9 miliardy na 464,9 miliardy korun.

Na celý letošní rok je nově schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Původně byl rozpočet schválen s deficitem 320 miliard.

„Pokud to vydržíme, tak si myslím, že začneme ekonomiku otevírat. Pokud by to samozřejmě takto pokračovalo, ekonomika zůstala zavřená, tak to nebude dobrá zpráva a pak by to znamenalo vázání provozních výdajů nebo zvýšení schodku,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Video Události
video

Události: Alena Schillerová (za ANO) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) k rozpočtu

Zdroj: ČT

„Dosavadní vývoj pokladního plnění státního rozpočtu z mého pohledu nedává důvod k jakýmkoli úvahám o dalším navyšování letošního schodku nad rámec 500 miliard korun. Tím spíše, když se pro druhou polovinu roku počítá s oživením ekonomiky a ukončováním vládních podpor,“ uvedla na Twitteru předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila se z mezinárodního pohledu neúspěšný a vleklý boj s koronavirem na vývoji státních financí výrazně podepisuje a vzhledem k nadále neutěšené epidemické situaci tomu tak podle něj patrně bude i nadále.

„Pokud Česku nakonec od viru pomůže alespoň teplejší počasí a ve druhé polovině roku dojde k restartu ekonomiky, zůstává podle nás ovšem 500miliardový schválený schodek více než dostatečný. Za odvážného (a naivního) předpokladu, že si vláda před parlamentními volbami tentokrát odpustí všemožné dárečky, by deficit měl směřovat spíše do okolí 400 miliard korun,“ uvedl.

Prostředky na boj s pandemií

Ministerstvo zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního března 281,8 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 182,4 miliardy.

Odklad záloh daní vyčíslil resort financí na 26,6 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 72,9 miliardy. Za letošní leden až březen ministerstvo celkovou pomoc vyčíslilo na 63,8 miliardy korun.

Inkaso daně z přidané hodnoty kleslo ke konci března meziročně o 7,6 miliardy na 58,7 miliardy korun. Nižší příjmy byly podle úřadu vedle změny rozpočtového určení daní způsobeny také nižšími sazbami daně na stravovací služby a další služby a zboží od května a července 2020 a na teplo a chlad od ledna 2020 a restriktivními protipandemickými opatřeními.