Evropská unie může uvalit cla na zboží z USA jako odvetu za pomoc Boeingu, uvedla WTO

Světová obchodní organizace (WTO) v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě čtyř miliard dolarů (zhruba 92 miliard korun) ročně. Má jít o odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Podle agentury Bloomberg se však neočekává, že tato cla budou zavedena ještě před prezidentskými volbami, které jsou v USA plánovány na 3. listopadu. Spojené státy už dříve uvalily cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

Boeing 737 Max
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Chen Yichen

Uvalení cel Evropskou unií (EU) před dvěma týdny odsouhlasil arbitrážní orgán WTO, na pondělním zasedání pak cla definitivně schválil Orgán pro řešení sporů. Americký delegát u WTO vyzval EU, aby cla nezaváděla, protože stát Washington už nezákonnou podporu firmy Boeing ukončil.

Varoval také, že uvalení cel by si vynutilo reakci ze strany USA. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle delegáta preferuje řešení sporu kolem subvencování výroby letadel prostřednictvím dohody.

„Evropská komise připravuje odvetná opatření (schválená WTO) v úzké spolupráci s členskými státy,“ uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, který byl tento měsíc oficiálně jmenován obchodním komisařem EU.

Cla by mohla být uvalena nejen na letadla, ale i na lihoviny nebo ryby

Dombrovskis dodal, že stále jedná s Washingtonem o tom, jak spory kolem subvencování letadel vyřešit. „V případě absence dohody bude EU připravena podniknout kroky v souladu s rozhodnutím WTO,“ prohlásil.

Evropská unie už dříve sestavila seznam amerických produktů, které by se mohly stát terčem nových cel. Jsou na něm například letadla, vína, lihoviny, mražené ryby, traktory a další výrobky.

Dlouhodobý spor

Spory mezi USA a EU ohledně subvencování výroby letadel se táhnou už šestnáct let. WTO loni v říjnu povolila Spojeným státům jako odvetu za subvencování evropských letadel Airbus uvalit cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů ročně.

Washington pak zavedl desetiprocentní clo na evropská letadla a clo ve výši pětadvaceti procent na další zboží, například na francouzská vína, skotskou a irskou whisky nebo na sýry. Letos pak clo na letadla Spojené státy zvýšily na patnáct procent.

Dombrovskis tento měsíc vyzval Američany k odstranění cel. „Pokud USA svá cla neodstraní, nebudeme mít jinou možnost než zavést vlastní cla,“ řekl v rozhovoru s listem Financial Times.

Spojené státy a Evropská unie se navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letecké techniky Airbus a Boeing od roku 2004. WTO při řešení těchto sporů zjistila, že obě strany v rozporu s pravidly organizace poskytují svým výrobcům letadel finanční podporu, a to s cílem zajistit jim výhodnější pozici na trhu.