Česko chce dál stavět jaderné bloky, řekl Babiš americkému ministrovi energetiky

Česko plánuje rozvíjet jadernou energetiku a nové bloky v Temelíně či Dukovanech. Premiér Andrej Babiš (ANO) o tom ve středu informoval amerického ministra energetiky Ricka Perryho. Zdůraznil také snahu o co nejtransparentnější postup. Ocenil zároveň, že americká firma Westinghouse má novou technologii menších bloků, do kterých lze investovat postupně jako do stavebnice. Westinghouse patří mezi šestici podniků, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Česku.

Perry zmínil, že USA apelují na evropské partnery, aby podporovali diverzifikaci energetického sektoru, dodavatelů i tras dodávek. Americký průmysl je podle něho připraven pomoci českým partnerům prodloužit životnost Dukovan, které mají být odstaveny po roce 2030. 

„Jsme připraveni budovat nové reaktory,“ dodal americký ministr.  

Zdůraznil i nutnost obezřetnosti při diverzifikaci tras a dodavatelů. Cílem by podle něho mělo být, aby se žádná země nestala příliš závislá pouze na jednom dodavateli. A to zvláště tehdy, když ten svou pozici používá jako politickou zbraň, uvedl na tiskové konferenci se zmínkou na vztah Ruska k Ukrajině. 

obrázek
Zdroj: ČT24

„Ubezpečil jsem pana ministra, že všechny procesy budou co nejtransparentnější, že naše ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje analýzu dopadů jednotlivých investičních modelů na veřejné rozpočty a že vedeme debatu s vedením firmy ČEZ, kde náš stát vlastní 70 procent. Samozřejmě, při investicích do jádra musíme vnímat naší geopolitickou orientaci,“ uvedl Babiš.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Kromě firmy Westinghouse jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

3 minuty
Horizont ČT24: Velká hra, americký ministr energetiky v Praze
Zdroj: ČT24

Firma Westinghouse má sice podporu z nejvyšších amerických míst, ale také vlastní problémy.

„Česká republika má zájem nejen na výborné technologii, což je nezbytná podmínka. Myslím, že všichni dodavatelé jsou z hlediska jaderné bezpečnosti prakticky rovnocenní. Ale má zájem i na určité finanční účasti dodavatele, nějakou finanční investiční podporu. V tomto směru má Westinghouse, který nedávno prošel bankrotem, bohužel značný handicap,“ řekl ČT energetický analytik Jiří Gavor. 

JE Temelín
Zdroj: ČT24

Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v minulých týdnech uvedli, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového tuzemského jaderného zdroje odložit. Možností je podle nich prodloužení životnosti dukovanské jaderné elektrárny. Premiér na konci října uvedl, že její současná životnost by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by podle něj byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun.

Kromě Babiše se Perry setkal také s prezidentem Milošem Zemanem. „Pan prezident potvrdil zájem ČR na prohlubování transatlantických vztahů v energetice,“ uvedl šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

Vedle Česka má Perry v programu cesty po Evropě také Polsko, Maďarsko a Ukrajinu. Americká administrativa se těmto zemím snaží nabídnout americké uhlí a alternativu k ruskému zemnímu plynu.

Perry nedávno uvedl, že Spojené státy by stále mohly uvalit sankce na společnosti, které se podílejí na stavbě plynovodu Nord Stream 2. Odpor proti tomuto plynovodu vyjádřil i v Praze na tiskové konferenci. Projekt má zdvojnásobit množství ruského zemního plynu dopravovaného přímo do Německa po dně Baltského moře, takže se vyhne území Ukrajiny. USA proti plynovodu ostře vystupují. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...