
Události: Jak se zemědělci vyrovnávají se suchem
Své o dopadu sucha na úrodu vědí například v ZD Nová ves u Chýnova v jižních Čechách. Pěstují zde hlavně pšenici, ječmen a řepku. Loni měli kvůli suchu asi milionovou ztrátu. Stát proto žádají o kompenzaci.
„Musíme přežít, ale nebudeme investovat do nových strojů, a to už jsme neinvestovali loni,“ přibližuje situaci předseda představenstva Josef Júza. Už teď se bojí, že letos dopadne úroda podobně.
Například na jižní Moravě už sklízejí. A už teď je jasné, že sucho sníží výnosy také letos. To potvrzuje rovněž agronom ZD Bulhary Jan Bajko, když si prohlíží zrno. „Mělo by být takové kulaté a je vlastně seschlé, úzké“.
Tržby za ječmen z těchto polí se tak podle odhadu agronoma propadnou asi o třetinu. Jestli budou mít i za letošní úrodu zemědělci nárok na kompenzace, zatím ministerstvo neřeklo.
Až co řeknou vědci
Metody, jak bojovat se suchem nebo škůdci, hledají i výzkumníci. Například na Fakultě agrobiologie České zemědělské univerzity. Pokusy provádějí asi na třiceti hektarech půdy.
Výzkumník Pavel Cihlář ukazuje parcelu, kde byla pšenice zaseta v optimálním termínu – tedy kolem 20. září – a se suchem se popasovala ve slušné formě.
Vědci testují také 34 odrůd slunečnice, která patří mezi plodiny snášející sucho velmi dobře.