Nájemné i hypotéky rostou. Cesta za bydlením se dál prodražuje

Nájemné v Česku dál roste. Například v Praze oproti začátku loňského roku průměrně stouplo o víc než 10 procent. Zdražuje se ale i v regionech, nejvíc v Olomouckém kraji. Víc peněz si v poslední době musí našetřit rovněž zájemci o vlastní bydlení. Hypotéky nyní zdražují nejrychleji za posledních 10 let.

Video Události
video

Hypotéky opět podražily. Rostou ale i ceny nájmů, největší skok zaznamenala Olomouc

Sdružení majitelů bytů navíc uvedlo, že nájmy může v budoucnosti zvednout i chystaný daňový balíček ministerstva financí. To by podle sdružení vedlo ke snížení počtu domů či bytů, které budou k dispozici sociálně slabším. 

Ministerstvo financí předložilo daňový balíček pro rok 2019 do připomínkového řízení. Chystá se mimo jiné zrušit superhrubou mzdu a solidární přirážku. Místo toho hodlá zavést dvě sazby daně z příjmů ve výši 19 procent a 23 procent (u příjmů, které odpovídají přibližně čtyřnásobku průměrné mzdy).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Resort financí kritiku sdružení odmítá. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (nestr. za ANO) argumentuje tím, že počet poplatníků, kteří mají příjmy pouze z pronájmů, jsou asi dvě procenta. U ostatních, kteří mají kromě příjmu také příjmy ze zaměstnání či ze své podnikatelské činnosti, se jejich celková odvodová zátěž podle resortu sníží a ve výsledku ušetří. 

„Počet poplatníků, jejichž příjmy přesahujících 1,5 milionu ročně a jichž by se tak teoreticky mohla dotknout zvýšená sazba 23 procent, bylo na základě posledních dostupných údajů 790. Tvrzení, že daňový balíček povede ke zdražení nájmů a ve výsledku dokonce zdražení bytů, tak nelze vnímat jinak, než jako zbožné přání a zastírací manévr developerů,“ dodává ministryně s tím, že je připravena o chystaném balíčku s každým jednat, včetně sdružení.  

Za nájem teď nejvíc platí lidé v Praze a v Jihomoravském kraji. Výrazné zdražování pak loni postihlo obyvatele kraje Olomouckého. Růst nájmů je ale momentálně plošný a nevyhnul se ani regionům, kde lidé platí nejméně, tedy krajům Ústeckému a Moravskoslezkému.

Víc peněz si v poslední době musí našetřit i zájemci o vlastní bydlení. Hypotéky teď zdražují nejrychleji za posledních 10 let.

Sjednaných hypoték tak v lednu ubylo. „Ukazuje to na určité zchlazení hypotečního trhu a snížení poptávky po hypotékách oproti předchozím dvěma rekordním rokům. Hlavními příčinami jsou podle mě zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték vycházející z doporučení České národní banky,“ míní generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.

„Klienti už dnes při rostoucích cenách nemovitostí zvažují, jestli tu nemovitost koupit. Celkový zájem ochladá také kvůli tomu, že nemovitosti na trhu nejsou. V momentě rostoucích úrokových sazeb pak to už klienti vzdávají a radši budou čekat, co se bude dít dál na trhu,“ uvedl analytik společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák. 

Podle analytiků budou hypotéky zdražovat i v dalších měsících. Důvodem je hlavně nedávné zvýšení úrokových sazeb České národní banky.

Průměrná úroková sazba hypoték letos v lednu stoupla na 2,28 procenta z prosincových 2,19 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Tehdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

Loni začala zdvihat sazby také centrální banka. „Současná ekonomická situace povede k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Lidé, kteří uvažují o hypotéce, by proto měli volit fixaci úroků na co nejdelší dobu. V dohledné budoucnosti se podmínky pro pořízení hypotéky budou zhoršovat,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

 „Ve větším absolutním rozsahu hypotéky během jediného měsíce zdražily naposledy v červenci roku 2009. Tedy ještě předtím, než se na tuzemském hypotečním trhu naplno projevily důsledky světové finanční krize,“ uvedl analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Tehdy hypotéky během měsíce zdražily o 0,11 procentního bodu. V procentuálním vyjádření se hodnota průměrné sazby během jediného měsíce zvýšila znatelněji než letos v lednu naposledy v srpnu 2007, v době tehdejšího boomu hypoték, kdy její meziměsíční nárůst odpovídal 5,6 procenta. Letos v lednu to bylo o 4,1 procenta. Letošní razantní nárůst odpovídá podmínkám na mezibankovním trhu, na kterém bankám zdražují zdroje, dodal Kovanda.