České sklo nabírá nový dech, může se opřít o slavnou minulost

7 minut
Sklářskému průmyslu se opět začíná dařit
Zdroj: ČT24

Karlovarská sklárna Moser slaví v letošním roce 160 let své existence. Její výrobky v minulosti směřovaly například do Vatikánu nebo na anglický královský dvůr. Tradice českého křišťálu pak sahá až do 17. století. Jeho zdokonalením si tuzemští skláři zajistili významné postavení na světovém trhu a po staletí neměli konkurenci. V posledních desetiletích, od 90. let, však sklářství v Česku zažívalo úpadek. Nyní se situace znovu začíná zlepšovat.

Od roku 1857, kdy Ludvík Moser ve Dvorech u Karlových Varů založil sklárnu, se technologie výroby prakticky nezměnila. Základem jsou tři velké plynové pece. Ročně největší česká sklárna vyprodukuje na 700 tun křišťálu.

Nejzajímavější výrobky z celé historie Moseru připomíná výstava Příběh křišťálu, která je až do 22. března k vidění v pražském Obecním domě.  

Sklo
Zdroj: ČT24

Barevnost a geometrické tvary – tak vypadá současný design, který tvoří velkou část výstavy. Sklárna na něm spolupracuje se zhruba 60 umělci a designéry. Představují se ale také historické kousky, jako je třeba váza z roku 1885. Celkem výstava nabízí na 250 exponátů.

Umělecký ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek říká, že výstavou chtěli vzdát hold Ludvíku Moserovi a jeho synovi Leo Moserovi. Ti jsou zároveň autory nejúspěšnějšího nápojového dekorativního souboru Splendid.

Stejný servis poslal v roce 1947 prezident Edvard Beneš jako svatební dar pro princeznu Alžbětu. Každý ze 178 kusů nesl její iniciály. Osobně ho tehdy zkontrolovala i první dáma, Hana Benešová. 

Dobrou českou práci ostatně oceňoval i pradědeček tehdejší princezny Edward VII., kterému firma sklo dodávala. Stejně jako například císaři Františku Josefu I. nebo perskému šáhovi.

Patina řemesla

Jaroslav Mádle, který pracuje pro jinou firmu – Rückl Crystal – brousí sklo už 37 let. Dnes pracuje s diamantovými kotouči. Riziko pořezání je tak menší oproti klasickým, které praskaly nebo se štípaly. 

Sklo
Zdroj: ČT24

Pravý český křišťál se podle něj pozná nejen podle toho, že je těžký – nejdůležitější roli hraje světlo.

„Když do broušeného tvaru zasvítí, láme světlo v duhu. Ruční výroba vám neudělá na setinu milimetru stejné řezy, takže vlastně ta patina řemesla, lidské ruky tam je vidět,“ řekl Mádle.

Tolik jako třeba v 70. letech minulého století se už skla v Česku asi nikdy nevyrobí. Tehdy vznikaly továrny třeba v Novém Boru, ve Světlé nad Sázavou a v dalších městech. Počet zaměstnanců stoupl z deseti na dvacet tisíc. Útlum pak přišel v 90. letech, krize v roce 2008. Počet zaměstnanců v oboru klesl pod 5,5 tisíce.

To, že nyní je sklářství na vzestupu, dokazuje i obnova některých starých hutí. Například v druhé nejstarší fungující sklárně v Anníně v Kašperských Horách se po 70 letech rozhořela nová pec. Sklárnu založil v roce 1796 Augustin Müller a v dobách největší slávy v ní pracovaly desítky lidí.

Zvenku stále vypadá trochu opuštěně. A podobné to bylo i uvnitř, když Petr Švrčula areál sklárny před čtyřmi lety kupoval. Teď už to tam ale vypadá úplně jinak. I když 60 brusičů, jako tam působilo před padesáti lety, ve sklárně už asi nikdy pracovat nebude.  

Odpovědnost navázat na tradiči převzal hutní mistr Jiří Kozel. Stejně jako většina českých sklářů, fouká sodno-draselné sklo. Původní Müllerovo křídové už nové metody překonaly. V nové sklářské peci tvoří křehká umělecká díla nebo jen skleničky pro turisty.

Část výrobků vystavuje i místní muzeum. Stejně jako dobové fotografie sklárny z dob jejího vzniku a největšího rozmachu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 18 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...