Finanční správa po kritice vypnula „udavačský“ web k EET

Finanční správa zrušila internetovou stránku, na které mohli lidé anonymně oznamovat, že v restauraci nebo ubytovacím zařízení nedostali účtenku z elektronické evidence tržeb (EET). Adresa, kde web fungoval, je již nedostupná. Vypnutí webu avizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pořadu Devadesátka ČT24.

„Já jsem rozhodl, že se ten web zruší. Nevěděl jsem o něm,“ uvedl Babiš. O existenci webu, o kterém média píšou jako o udavačském, se ministr financí podle svých slov dozvěděl před Vánocemi z Twitteru. Kritici webu, mezi které patří i pravicová opozice, varovali před jeho zneužíváním k pomstě nebo v konkurenčním boji.

Hlavním problémem webu pro oznámení nevydané účtenky byla podle Babiše jeho anonymita. Internetový formulář byl dílem vstřícného úředníka, tvrdí ministr. „Lidi píšou na Finanční správu různá oznámení, maily, pohledy, dopisy, takže nějaký usilovný úředník na Finanční správě jim chtěl vyjít vstříc a udělal formulář,“ řekl Babiš. Předpokládá, že oznámení od lidí k EET budou Finanční správě chodit dál jiným způsobem.

„Zavedení EET a kontrolního hlášení nebylo primárně o nějakém udávání, chtěli jsme srovnat podnikatelské prostředí, aby i v Česku bylo běžné platit daně. To byl hlavní účel. V případě kontrolního hlášení už se to projevilo ve formě rozpočtového přebytku a u EET očekáváme stejný efekt v příštím období,“ uvedl v Událostech, komentářích šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s tím, že určitě nebylo cílem dělat nějaký web, který by udával hospodské, kteří nedají účtenku. 

Předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ovšem tvrdí, že zrušený web vznikl na přímý Babišův pokyn. „My, kteří stále ještě vidíme do ministerstva financí, víme, že udavačský web vznikl na přímý pokyn Andreje Babiše a že na něm trval přes rozpaky Finanční správy,“ napsal Kalousek na Facebooku.

S kritikou se v Událostech, komentářích připojila také 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija: „Rozdíl mezi námi a ČSSD s hnutím ANO je, že my primárně lidem důvěřujeme. Oni mají všechny podnikatele automaticky za podvodníky a zloděje, a proto plošně zavádějí represivní opatření. I před zavedením EET a kontrolního hlášení tady byly zákony, podle kterých si Finanční správa mohla došlápnout na toho, kdo neplatil daně. Proto nechápu, proč se poctiví podnikatelé takto zatěžují.“

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Jak se po měsíci fungování EET osvědčila?

Za měsíc fungování EET je v systému přes 80 milionů účtenek

Finanční správa v současnosti eviduje zhruba 2100 oznámení o nevydání účtenky v rámci elektronické evidence tržeb. Restauratéři a hoteliéři podle údajů na serveru www.etrzby.cz odeslali do systému EET do pondělí 2. ledna, tedy za více než měsíc fungování evidence tržeb, zhruba 80,8 milionu účtenek.

Do EET je zatím zapojeno 42 399 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna EET pro hotely a restaurace od loňského 1. prosince týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů.

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od letošního března zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání. Koaliční hnutí ANO a lidovci chtějí ve sněmovně navrhnout úpravy zákona, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale věří tomu, že nebudou schváleny.