Tvrdé jádro Syrizy navrhlo nezaplatit splátku MMF, výbor strany to zamítl

Atény - Špičky řecké vládnoucí strany Syriza zamítly návrh neuhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) příští splátku řeckého dluhu. S návrhem přišli stoupenci tvrdého jádra této levicové strany, kteří vyzývali rovněž ke znárodnění řeckých bank, informuje agentura AP.

Ústřední výbor formace Syriza ale návrh takzvané Levicové platformy odmítl rozdílem dvaceti hlasů. Pro zamítnutí hlasovalo 95 z celkem 201 členů výboru, 75 jich bylo proti. Jeden hlasovací lístek byl odevzdán prázdný. Třicet zbývajících členů se před hlasováním odebralo zpět domů, napsala AP.    

Řecký ministr životního prostředí a energie Panajotis Lafazanis, který stojí v čele krajního levicového křídla formace Syriza, v neděli prohlásil, že odchod Řecka z eurozóny by nebyl katastrofou a nesplacení dlužné částky MMF by nebylo teroristickým činem, citovala jej AP. 

Řecký ministr vnitra Nikos Vutsis v soukromé řecké televizi Mega v neděli prohlásil, že Atény další dluhy MMF nesplatí, protože na to nemají dostatek financí. Další dluhy MMF jsou splatné v červnu.    

  • Alexis Tsipras centrálnímu výboru své strany Syriza: „Nacházíme se v konečné fázi bolestivého a obtížného období formovaného vládním jednáním s (věřitelskými) institucemi. Buďte ujištěni, že v těchto jednáních nepřijmeme pokořující podmínky.“

Řecký ministr financí Janis Varufakis řekl v BBC, že Řecko učinilo „obrovské pokroky“ ve snaze dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli na odvrácení bankrotu. „Nyní je na orgánech EU, aby přispěly svým dílem. Vyšli jsme jim vstříc ve třech čtvrtinách cesty. Potřebují ve směru k nám ujít čtvrtinu cesty,“ uvedl ministr. Také prohlásil, že by bylo „katastrofální“, pokud by Řecko opustilo eurozónu. Předpověděl, že by to byl „začátek konce tohoto projektu společné měny“.

Konec eura v Řecku?
Zdroj: imago stock&people/ČTK/imago stock&people

Řecko zoufale čeká na výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dobíhajícího záchranného programu, který po prodloužení v únoru končí v červnu. Eurozóna ale odmítá částku, ze které chtějí Atény zejména splácet svoje mezinárodní dluhy, vyplatit do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.  

Strana Syriza podle AP namísto návrhu svého levicového křídla schválila text, ve kterém stojí, že vláda nepodepíše dohody, jejichž základem by byly předešlé záchranné programy pro Řecko, a odmítne „ultimáta“ „fanatiků do úsporných opatření“. Strana se ale nadále domnívá, že je možné dosáhnout vzájemně výhodné dohody.

Možnost nezaplacení splátky MMF 5. června dnes vyloučil i mluvčí vlády. „Do míry, v jaké jsme schopni platit své závazky, je platit budeme. Je zodpovědností vlády, aby byla schopna všechny pohledávky splatit,“ uvedl Sakellaridis. „Na základě potíží, které máme s likviditou, ale nutně potřebujeme dosáhnout co nejdříve dohody s eurozónou,“ dodal.

MMF se nelíbí rozpočtové plány Řecka

Rozpočtové návrhy, které mezinárodním věřitelům předkládá řecká vláda, jsou nedostatečné, protože v tomto roce nezajišťují dosažení rozpočtového přebytku. Uvedl to hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Olivier Blanchard v rozhovoru s francouzským listem Les Echos. Řecko mělo mít letos podle původního plánu celkový rozpočtový přebytek ve výši tří procent hrubého domácího produktu (HDP). Cíl dosáhnout letos přebytku je ale již v tuto chvíli zřejmě nerealistický, uvedl Blanchard. Poukázal na to, že poslední prognózy naopak předpokládají sestup řeckého rozpočtového hospodaření do deficitu.

Syriza: Žádné omezení přístupu ke vkladům není

Tsiprasův kabinet vyloučil, že by v případě nezískání peněz od věřitelů omezil vkladatelům přístup k jejich penězům v bankách a zavedla omezení na volný pohyb kapitálu. Uvedl to mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis poté, co na tuto možnost poukázala přední poslankyně za konzervativní opozici. Možnost zavedení restrikcí na výběry vkladů z bank a pohyb kapitálu „jednoduše řečeno neexistuje“, citovala mluvčího Sakellaridise agentura AP.

Poslankyně strany Nová demokracie a bývalá ministryně zahraničí Dora Bakojannisová dnes v řecké televizi řekla, že omezení pohybu kapitálu by vláda mohla zavést o nadcházejícím prodlouženém víkendu, kdy Řecko slaví pravoslavné svatodušní svátky a v pondělí mají banky zavřeno. Podle ní by se to stalo, kdyby se vláda rozhodla, že Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) neuhradí do 5. června splatný dluh.

I když je ekonomická situace Řecka stále katastrofální, země k dnešku obnovuje vysílání veřejnoprávního rozhlasu a televize. Skončilo zhruba před dvěma lety kvůli úsporám. Na provoz instituce se zhruba pět-a-sedmdesáti letou historií šlo ročně v přepočtu osm a čtvrt miliardy korun. Změnu zajistil nový parlament na konci dubna.

Varufakis: Když chtějí věřitelé úspory, dohodnout se nemůžeme

Přísná úsporná opatření, na nichž trvají zahraniční věřitelé, jsou jediným důvodem, proč Řecko není s to s nimi uzavřít dohodu ani po čtyřech měsících vyjednávání. V článku, který byl dnes zveřejněn na názorovém portálu Project Syndicate, to napsal řecký ministr financí Janis Varufakis.

Ministr upozorňuje, že vytrvalá snaha věřitelů prosadit ještě přísnější úsporná opatření, a to i na úkor reforem, „nemá nic společného s posunem Řecka na životaschopnou ekonomickou cestu. Zároveň vyjadřuje pochybnosti o jejich skutečné motivaci, což prý bude úkol pro “budoucí historiky". Varufakis vyvrací údajný mýtus, že Atény nejsou ochotné zavést reformní ekonomický program, kvůli čemuž ztrácejí důvěru a dobrou vůli svých evropských partnerů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 9 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 14 hhodinami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 14 hhodinami
Načítání...