Julínek chce peníze z privatizace pojišťoven rozdat lidem

Praha - České zdravotní pojišťovny se budou privatizovat. Ve vlastnictví státu zůstane pouze Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Oznámil to náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň. Prodej do soukromých rukou proběhne formou aukce. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje výnosy z privatizace zdravotních pojišťoven na 20 miliard korun. Ty by měly v roce 2010 dostat lidé na účet - čtyřčlenná rodina by si tak přišla zhruba na 10 tisíc korun. Peníze ale nebudou moci použít libovolně, půjdou s nimi hradit pouze výdaje spojené se zdravotnictvím.

Postavení původních žadatelů o založení zdravotních pojišťoven bude zohledněno tím způsobem, že budou mít možnost dorovnat nejvyšší nabídku. „Pokud toto učiní, budou mít přednostní právo na získání akcií zdravotní pojišťovny,“ dodal náměstek Hroboň.

Transformace zdravotních pojišťoven je podstatná zejména kvůli tomu, aby dnešní pojišťovny byly schopné splňovat podmínky, které na ně klade připravovaný zákon. Transformace povede ke zvýšení řiditelnosti zdravotních pojišťoven, transparentnosti jejich hospodaření a ke zvýšení odpovědnosti.

Mezi hlavní zásady patří zajištění právní kontinuity, a to i z hlediska poskytovatelů zdravotní péče, to znamená zachování všech smluvních závazků, které mají dnešní zdravotní pojišťovny.

Z transformace pojišťoven budou mít prospěch především řadoví pojištěnci. Stejně jako současné přebytky pojišťovacích ústavů uloží ministerstvo zdravotnictví i výnosy z jejich privatizace na speciální účet u České národní banky. „Tuto částku ministerstvo odhaduje na 20 až 25 miliard korun,“ upřesnil náměstek ministra zdravotnictví Marek Schneider. Poměrná část takto získaných prostředků bude na počátku roku 2010 poukázána na osobní účty občanů vedené jednotlivými zdravotními pojišťovnami.

Z výnosů z privatizace budou moci pojištěnci platit některé poplatky spojené se zdravotní péčí, zejména doplatky na léky, regulační poplatky, částečně hrazené či nehrazené služby a nadstandardní péči.

Příjmy z privatizace a doposud realizované přebytky ale nebudou jedinými finančními prostředky, které občané na osobní účty získají. I v budoucnu budou muset pojišťovny vygenerované přebytky z 85 procent poukazovat svým pojištěncům," doplnil Schneider.

Záměr ministerstva zdravotnictví ostře kritizuje stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Upozornil na velké riziko vytunelování pojišťoven, díky kterému ročně odteče až 40 miliard korun do rukou jejich soukromých vlastníků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale oponuje tím, že přebytečné finanční prostředky skončí bezpečně v rukou občanů.

Transformace zdravotních pojišťoven je součástí návrhu sedmi Julínkových reformních zákonů. Vláda se jimi měla zabývat již minulý týden, premiér Mirek Topolánek ale tento bod nakonec z programu jednání stáhnul. K normám mají totiž výhrady menší vládní strany, a musí se proto důkladně prodiskutovat na půdě koalice. Znovu by se kabinet měl zdravotnickou reformou zabývat ve středu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
07:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 8 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 18 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 19 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 23 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
včera v 14:57
Načítání...