Fed odolal tlaku na snížení sazeb, teď křísí pojišťovnu AIG

Washington - Americká centrální banka (Fed) se po napjatě očekávaném zasedání rozhodla neměnit svou měnovou politiku pod tlakem probíhající finanční krize, ponechává tak svou základní úrokovou sazbu na dvou procentech. Rozhodla se trh prozatím uklidnit zpřístupněním snadněji dostupných půjček. Největší světové pojišťovně American International Group (AIG), která se v minulém týdnu dostala do problémů, se Fed rozhodl poskytnout úvěr až na 85 miliard dolarů (zhruba 1,43 bilionu korun). Americká vláda zároveň v rámci záchranného plánu převezme v pojišťovně 79,9 procenta akcií a bude mít vliv na řízení podniku.

„Můžete základní úrok snížit ze dvou na 1,5 procenta, o moc víc půjčovat se stejně nebude. Bankovní systém nemá žádnou kapitálovou základnu, aby mohl půjčovat,“ komentoval rozhodnutí Fedu šéf investiční společnosti Contango Capital Advisors George Feiger.

Proto se také Fed rozhodl upadající pojišťovnu podpořit vlastním úvěrem, ačkoli běžně pojišťovnám půjčky neposkytuje. Plán na záchranu AIG je vypracován na dva roky a předpokládá, že vláda jako nynější hlavní akcionář bude mít možnost rozhodovat například i o tom, zda bude podnik vyplácet dividendy k prioritním akciím.

Mimořádnou pomoc, jakou Fed neposkytl třeba Lehman Brothers, úřad ospravedlňuje závažností současné situace. Podle stanoviska centrální banky by pád AIG ještě zhoršil situaci na finančních trzích a způsobil prudký růst úvěrových nákladů.

Liz Moyerová, Forbes:

„Ve světě by se našlo málo firem, kterých by se bankrot AIG nedotkl.“


Americké akciové trhy na rozhodnutí o sazbách reagovaly chladně, ale s půlhodinovým zpožděním začaly posilovat. V té době už převládla interpretace, že ponechání úrokových sazeb na stejné úrovni je znamením, že situace na finančních trzích není tak zlá. Dolar rovněž reagoval posílením.

Situaci na trzích nyní destabilizují tři velké finanční instituce. Začátkem týdne vyhlásila bankrot americká investiční banka Lehman Brothers, mezitím se Merrill Lynch nechala převzít rivalem Bank of America. Největší světová pojišťovna American International Group (AIG) bojuje s kritickým nedostatkem kapitálu.

profesor Tufts University Geoffrey Carliner:

„Bylo obrovskou chybou, že nedošlo k tvrdší regulaci bank, investičních bank a pojišťovacích společností.“


Krize se do celého finančního sektoru rozrostla z oblasti hypoték. Podmínky jejich získání byly v USA totiž příliš mírné, a banky tak poskytly mnoho rizikových úvěrů. S poklesem cen nemovitostí se systém začal hroutit, včetně mnoha dalších finančních nástrojů, které byly na hypotéky navázané.

Podle renomovaného analytika Seana Egana nyní pojišťovnu AIG neohrožuje jen samotná finanční krize, ale bojuje také s nedostatkem důvěry. Ta je podle něj pro finanční trhy životně důležitá.

American International Group (AIG)

  • 74 milionů klientů a 116 tisíc zaměstnanců ve 130 zemích světa
  • podle žebříčku magazínu Forbes je 18. největší firmou světa, patří i do indexu Dow-Jones
  • v loňském roce dosáhla zisku ve výši 6,2 miliardy dolarů, letos už hospodařila se ztrátou 18 miliard dolarů (304 miliard korun)
  • v ČR působí již 16 let
  • je mj. hlavním sponzorem anglického fotbalového klubu Manchester United

1