Fed odolal tlaku na snížení sazeb, teď křísí pojišťovnu AIG

Washington - Americká centrální banka (Fed) se po napjatě očekávaném zasedání rozhodla neměnit svou měnovou politiku pod tlakem probíhající finanční krize, ponechává tak svou základní úrokovou sazbu na dvou procentech. Rozhodla se trh prozatím uklidnit zpřístupněním snadněji dostupných půjček. Největší světové pojišťovně American International Group (AIG), která se v minulém týdnu dostala do problémů, se Fed rozhodl poskytnout úvěr až na 85 miliard dolarů (zhruba 1,43 bilionu korun). Americká vláda zároveň v rámci záchranného plánu převezme v pojišťovně 79,9 procenta akcií a bude mít vliv na řízení podniku.

„Můžete základní úrok snížit ze dvou na 1,5 procenta, o moc víc půjčovat se stejně nebude. Bankovní systém nemá žádnou kapitálovou základnu, aby mohl půjčovat,“ komentoval rozhodnutí Fedu šéf investiční společnosti Contango Capital Advisors George Feiger.

Proto se také Fed rozhodl upadající pojišťovnu podpořit vlastním úvěrem, ačkoli běžně pojišťovnám půjčky neposkytuje. Plán na záchranu AIG je vypracován na dva roky a předpokládá, že vláda jako nynější hlavní akcionář bude mít možnost rozhodovat například i o tom, zda bude podnik vyplácet dividendy k prioritním akciím.

Mimořádnou pomoc, jakou Fed neposkytl třeba Lehman Brothers, úřad ospravedlňuje závažností současné situace. Podle stanoviska centrální banky by pád AIG ještě zhoršil situaci na finančních trzích a způsobil prudký růst úvěrových nákladů.

Liz Moyerová, Forbes:


Americké akciové trhy na rozhodnutí o sazbách reagovaly chladně, ale s půlhodinovým zpožděním začaly posilovat. V té době už převládla interpretace, že ponechání úrokových sazeb na stejné úrovni je znamením, že situace na finančních trzích není tak zlá. Dolar rovněž reagoval posílením.

Situaci na trzích nyní destabilizují tři velké finanční instituce. Začátkem týdne vyhlásila bankrot americká investiční banka Lehman Brothers, mezitím se Merrill Lynch nechala převzít rivalem Bank of America. Největší světová pojišťovna American International Group (AIG) bojuje s kritickým nedostatkem kapitálu.

profesor Tufts University Geoffrey Carliner:

„Bylo obrovskou chybou, že nedošlo k tvrdší regulaci bank, investičních bank a pojišťovacích společností.“


Krize se do celého finančního sektoru rozrostla z oblasti hypoték. Podmínky jejich získání byly v USA totiž příliš mírné, a banky tak poskytly mnoho rizikových úvěrů. S poklesem cen nemovitostí se systém začal hroutit, včetně mnoha dalších finančních nástrojů, které byly na hypotéky navázané.

Podle renomovaného analytika Seana Egana nyní pojišťovnu AIG neohrožuje jen samotná finanční krize, ale bojuje také s nedostatkem důvěry. Ta je podle něj pro finanční trhy životně důležitá.

American International Group (AIG)

  • 74 milionů klientů a 116 tisíc zaměstnanců ve 130 zemích světa
  • podle žebříčku magazínu Forbes je 18. největší firmou světa, patří i do indexu Dow-Jones
  • v loňském roce dosáhla zisku ve výši 6,2 miliardy dolarů, letos už hospodařila se ztrátou 18 miliard dolarů (304 miliard korun)
  • v ČR působí již 16 let
  • je mj. hlavním sponzorem anglického fotbalového klubu Manchester United

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
07:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 6 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 16 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 17 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 21 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 22 hhodinami
Načítání...