Prodal jsem starší auto. Musím zaplatit daň z příjmu?

Třebíč - Nerudovskou otázku "kam s ním?" v tomto příspěvku vztáhneme na automobil. Že občas někdo chce svého staršího čtyřkolého miláčka prodat, je věc v celku jasná. Podíváme se proto spíše na to, co při prodeji už tak jasné být nemusí, tedy jaké varianty se při prodeji nabízí a jaké jsou jejich daňové souvislosti.

Soukromý automobil

Příjmy z prodeje automobilu jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, pokud k prodeji dojde minimálně rok po pořízení automobilu. Pokud poplatník prodá automobil do jednoho roku od pořízení, příjem z prodeje musí uvést do daňového přiznání (§10 - ostatní příjmy). Jako výdaj může uplatnit kupní cenu automobilu.

Automobil v podnikání

Pokud automobil je, nebo byl zahrnut v obchodním majetku podnikatele, časový test se prodlužuje z jednoho roku na pět let od vyřazení z obchodního majetku. Funguje to následovně: Podnikatel prodal automobil zařazený do obchodního majetku. Příjem je příjmem z podnikání (§7 zákona o dani z příjmu) a bude zahrnut do daňového přiznání. Pokud automobil nebyl zcela odepsán, může podnikatel zůstatkovou cenu uplatnit jako daňový výdaj. Příjem z prodeje bude zvyšovat i vyměřovací základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

Výhodnější pro podnikatele může být  automobil před prodejem vyřadit z obchodního majetku. Jako daňový výdaj firmy může podnikatel uplatnit polovinu ročního odpisu, nikoli ovšem zůstatkovou cenu. Příjem je opět zahrnut do daňového přiznání, ale tentokrát podle §10 - ostatní příjmy. Oproti tomuto příjmu může podnikatel uplatnit do výdajů zůstatkovou cenu v době vyřazení. Příjem podle §10 nezvyšuje vyměřovací základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

Prodej automobilu pořízeného na leasing

Pokud podnikatel koupil vůz na finanční leasing, je situace ještě poněkud jiná. Navíc se liší podle toho, zda podnikatel po skončení leasingu vůz zařadil nebo nezařadil do svého podnikatelského majetku. Jestliže využil běžnější a výhodnější možnosti a prodávaný vůz do majetku určenému k podnikání zařadil, je příjem z prodeje auta příjmem z podnikání a bude součástí základu daně.  Jako výdaj v takovém případě nelze uplatnit žádnou částku. Příjem zvyšuje základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

V případě, že se podnikatel z jakéhokoliv důvodu uchýlí k obecně méně výhodné variantě k nezařazení automobilu do majetku, nelze zaplacené nájemné uznat jako daňový výdaj, v roce prodeje je nutné o tuto částku zvýšit daňový základ. Pokud dojde k prodeji po roce od skončení leasingu, je příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů. V opačném případě je příjem ostatním příjmem podle §10, ale je možné jej krátit o zaplacené nájemné, které nebylo uplatněno v daňových výdajích. Z toho důvodu bude zřejmě dílčí základ roven nule.

Prodej automobilu po skončení finančního leasingu zařazeného do majetku podnikatele a poté vyřazeného spadá do ostatních příjmů (§10). Jako výdaj nelze uplatnit žádnou částku, příjem nezvyšuje základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. Tato varianta je pro podnikatele výhodnější než dvě varianty předchozí.

Starý vůz na protiúčet

Ve spojitosti s finančním leasingem může nastat ještě jedna, hojně užívaná možnost: Podnikatel pořizuje formou finančního leasingu nový automobil. První splátku zaplatí starým automobilem formou protiúčtu (tzv. směna). Celková leasingová cena nového automobilu se o výši protiúčtu nesnižuje. Základ daně podnikatele se v roce směny vozů o hodnotu protiúčtu zvýší, protože došlo k prodeji starého vozu a částka byla použita na první splátku. Stejně se postupuje i při klasické koupi nového vozu  a poskytnutí starého vozu na protiúčet.

Těchto několik základních variant prodeje automobilu představuje část možných případů, které se mohou v praxi vyskytnout. Pokud má podnikatel nějaké pochybnosti v souvislosti s prodejem vozu, je vhodné se poradit s daňovým poradcem, který pro podnikatele vybere daňově výhodnější a účetně správnou variantu řešení.

  • Daňové přiznání autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/151/15008.jpg
  • Seat Leon autor: Jaroslav Fiala, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/465/46457.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
včera v 06:30

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
25. 5. 2025Aktualizováno25. 5. 2025

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025
Načítání...