Kalousek: Hospodářský růst v příštím roce neklesne pod dvě procenta

Praha - Podle ministra financí Miroslava Kalouska pravděpodobně neklesne hospodářský růst České republiky v příštím roce pod dvě procenta a míra nezaměstnanosti by se neměla zvýšit více než o jedno procento. Inflace bude podle něj určitě pod tři procenta, přibrzdí se ovšem růst mezd. Peněženek občanů se to ale příliš nedotkne, uvedl Kalousek v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes. Dřívější prognózy ministerstva financí, na kterých byl postaven státní rozpočet na příští rok, počítaly s růstem HDP dokonce o 4,8 procenta.

Podle většiny ekonomů bude směr české ekonomiky v příštím roce určován především vývojem v západní Evropě, kde již propukla recese. Tuzemská ekonomika by tak i podle jejich odhadů měla výrazně zpomalit svůj růst až ke dvěma procentům. Některé odhady ovšem počítají ještě s větším propadem, a dokonce i s recesí. Například podle ekonoma Jana Švejnara bude úspěchem jakýkoliv růst. Poradce americké banky Goldman Sachs a někdejší mistr průmyslu Vladimír Dlouhý v dnešním rozhovoru pro Lidové noviny odhadl hospodářský růst pro příští rok mezi nulou a jedním procentem s tím, že recesi „přežijeme“ lépe než západní Evropa.

Exporty klesají, vláda je chce podpořit 

Dopad hospodářské krize se projevil už v říjnovém schodku zahraničního obchodu a poklesu průmyslové výroby i stavebnictví. Už téměř 90 procent tuzemských podniků podle Hospodářské komory ohlásilo meziroční pokles objemu zakázek. Celkem tři z pěti podniků na přelomu roku také prodloužily odstávku výroby.

Českým exportérům chce stát pomoci například dostupnějšími úvěry státní České exportní banky (ČEB), výhodnějším pojištěním od Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP či zrychlením čerpání zdrojů z fondů EU. Komora ale za zásadní věc považuje brzké stanovení termínu přijetí eura, které vláda neustále odkládá.

Důsledky krize: Nezaměstnanost 6 %, inflace 2 %

Podle některých ekonomů se dopady globální krize projevily už i na trhu práce. Listopadová míra nezaměstnanosti vzrostla na 5,3 procenta. Propouštění se zatím podle ekonomů týká hlavně agenturních pracovníků, ale v příštích měsících zasáhne i kmenové zaměstnance; podíl lidí bez práce by tak mohl příští rok vystoupat k šesti procentům. Zástupci odborů hovoří až o sedmiprocentní nezaměstnanosti.


Kladem probíhající krize a zpomalování ekonomiky je pokles inflace. Ta by měla podle analytiků v lednu klesnout až pod inflační cíl České národní banky ve výši tří procent a ve druhé polovině roku 2009 ke dvěma procentům. V cenách se totiž budou projevovat klesající ceny ropy a rovněž budou odeznívat jednorázové vlivy z loňského roku jako například výrazné zdražení potravin nebo zvýšení snížené sazby DPH.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
před 1 hhodinou

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 1 hhodinou

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 12 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 12 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 16 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 18 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 19 hhodinami
Načítání...