Farmáři začnou v Česku prodávat čerstvé mléko z automatů

Praha - Čestí farmáři plánují prodávat přímo spotřebitelům čerstvě nadojené mléko prostřednictvím speciálních automatů. Především menším producentům by mohl prodej za cenu výrazně vyšší, než jim platí mlékárny, pomoci při zvládání krize způsobené nízkými výkupními cenami mléka. V uplynulých měsících byla řada podobných automatů úspěšně spuštěna na Slovensku a v Maďarsku. Již řadu let jsou rozšířené také v Itálii, Rakousku či Švýcarsku.

Do měsíce by se první automaty umístěné v obchodech měly objevit například na Vysočině, konkrétně v Pelhřimově a Humpolci. Jejich další rozvoj bude záviset na zájmu zákazníků, shodli se tamní farmáři. Cena litru automatem nabízeného mléka by se měla pohybovat mezi 13 a 15 korunami. Přestože mléko z automatů budou před konzumací lidé muset převařit, bude prý díky přítomnosti smetany a dalších složek chutnější a výživově hodnotnější než balené mléko z obchodu.

O automaty je mezi zemědělci zájem

Také zemědělci v dalších regionech uvažují o koupi automatu, například Středočeském a Libereckém kraji. S automaty se lidé setkají nejspíše nejen v obchodech či nákupních střediscích, ale možná i v centrech měst, jako je tomu v zahraničí.

Prodej čerstvého mléka i mimo farmy umožnila vyhláška platná od letošního jara, do té doby mohli farmáři prodávat čerstvě nadojené mléko pouze přímo ze dvora. V době, kdy mlékárny platí chovatelům za litr mléka v průměru kolem šesti korun, v některých případech dokonce méně než pět korun, náklady na jeho výrobu přitom přesahují osm korun, roste o přímý prodej výrazně zájem.

Zájem o automaty mají především menší chovatelé, kteří by jejich prostřednictvím mohli prodat významnější část své produkce. Velkochovatelé, kteří v Česku převládají, jsou k přístrojům skeptičtější.

„Nese to tolik problémů, je nutné zajistit rozvoz mléka. Co s neprodaným mlékem? Lidé na to nejsou zvyklí. Nejmenší automat stojí 200 tisíc korun. My denně produkujeme 13 tisíc litrů mléka, to bychom obsadili celé Pardubice,“ argumentoval Vladimír Řehounek, jehož podnik chová kolem 500 krav.

Automaty se Čechům představily na agrosalonu Země živitelka

Jak uvedla Alena Zmrzlá ze společnosti Thermotechnika Bohemia, která na trhu mléčné automaty začíná prodávat, předběžný zájem o koupi automatu projevilo přes 60 zemědělců, jedenáct jich má přístroj objednáno a do čtrnácti dnů by měl být spuštěn první stroj. Zájem o automat začal podle Zmrzlé růst poté, co jej firma představila na agrosalonu Země živitelka na konci srpna.

Automatů maďarské výroby funguje v zemi svého vzniku kolem třiceti, na Slovensku asi pět. Automat umístěný na hlavní třídě maďarského města Komárom prý prodává kolem 2 tisíce litrů nápoje denně, uvedla Zmrzlá. Podobný automat jako Thermotechnika nabízí na tuzemském trhu například také společnost Agromont Vimperk.

Od června mají možnost načepovat si čerstvě nadojené mléko z automatu  obyvatelé a návštěvníci Čeladné na Frýdecko-Místecku. Majitel firmy Gajďák, Josef Kovalík zde prodává mléko za více než 12 korun, částku více než dvojnásobnou oproti podle něj likvidační výkupní ceně, pohybující se již pod šesti korunami za litr. V současnosti takto prodává desetinu své produkce, do budoucna by však chtěl toto množství zvýšit na polovinu. „Musím prodávat přes automaty alespoň 500 litrů, jinak dobytek začne odcházet na jatka. Za šest korun se mléko dělat nedá, když voda v plastu stojí mnohdy osm a více korun,“ uvedl Kovalík.

Automat na mléko má už téměř deset let soukromý zemědělec Jaroslav Koukal z Osvětiman na Uherskohradišťsku. Věnuje se i jejich výrobě. „Pustil jsme se do toho, protože situace v zemědělství je čím dál horší. Kdyby se s tím nedalo uživit, tak bych to nedělal,“ prohlásil Koukal. Denně prodá 60 litrů mléka, během sezóny je to až třikrát více. Litr plnotučného mléka prodává za 16 korun.

Josef Gracias, ředitel svitavské agrární komory, považuje automaty na mléko za jednu z cest, jak řešit krizi s výkupními cenami mléka. Podle něj se hlavně malochovatelé krav ze Svitavska o automaty zajímají. Přesto podle něj automaty nejsou všespasitelné a prodej jejich prostřednictvím by činil pouze doplněk.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 5 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 16 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
11. 7. 2025

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
11. 7. 2025

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
11. 7. 2025
Načítání...