Jak změnit dodavatele plynu?

Praha - Nakupování bylo kdysi v podstatě velmi jednoduché. Ať jsme šli kupovat banány nebo televizi, bylo v podstatě úplně jedno, kam pro ně půjdeme. Priory i samoobsluhy vypadaly ve všech městech naprosto stejně a měly i stejnou cenu. Dnes je ale situace úplně jiná. Banány ani televizi dnes nemusíme shánět, koupíme je všude. Ale všude za jiné ceny. Konkurence výrobců, dodavatelů a obchodníků je dnes opravdu veliká a všichni se předhánějí ve výhodných nabídkách. A to nejen v obchodě s banány či televizemi, ale třeba i na trhu s plynem. Pečlivým výběrem obchodníka přitom můžeme ušetřit nemalé částky. Jak na to?

Od 1. ledna 2007 mají všichni zákazníci právo na volbu dodavatele plynu a tím mají možnost ovlivnit část svých nákladů za dodávku zemního plynu. A proč jenom část? Cena dodávky zemního plynu se totiž skládá z několika složek, jednak z regulovaných cen (to je přeprava a distribuce plynu, služby operátora trhu), které stanovuje Energetický regulační úřad, a dále z neregulované složky ceny za energii zemního plynu, která v sobě zahrnuje samotnou dodávku komodity zemního plynu, cenu za strukturování dodávky zemního plynu a obchodní marži dodavatele plynu.

Regulované ceny jsou pevné a neměnné a jejich výši nemůžeme jako zákazníci žádným způsobem ovlivnit. Co ale ovlivnit můžeme, je právě neregulovaná složka ceny. Ta přitom tvoří až 70 procent výsledné ceny zemního plynu. Výše ceny závisí na nabídce jednotlivých dodavatelů plynu nebo poskytovatelů služeb. A ovlivnit ji můžeme velmi jednoduše, a to volbou svého dodavatele plynu, který nám nabídne lepší podmínky a nižší ceny.

Pokud se tedy rozhodnete pro změnu dodavatele plynu, je to velmi jednoduché. Zpravidla vám postačí udělat dva kroky. Prvním krokem je ukončení smlouvy se stávajícím dodavatelem plynu, druhým krokem je pak uzavření smlouvy s novým dodavatelem plynu. Samozřejmě ale musíte dodržet podmínky stávající smlouvy, tedy například výpovědní lhůtu.

Před samotnou změnou dodavatele plynu důkladně zvažte dostupné nabídky na trhu s plynem. Počítejte a přemýšlejte. „Při hodnocení jednotlivých nabídek by měla být zvažována nejen výše nabízené ceny, ale také konkrétní podmínky dodávek plynu,“ radí mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. „Je nutné si nejenom důkladně přečíst obchodní podmínky dodavatele plynu, ale doporučujeme také získat reference o spolehlivosti zvoleného dodavatele plynu a hledat případné zkušenosti jiných zákazníků s tímto dodavatelem na trhu,“ doplnila. Aktuální seznam držitelů licence na obchod s plynem najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu a to včetně kontaktů a bližších údajů.

„Pro zákazníky typu domácnost je určitě nejvýhodnější uzavření smlouvy o sdružených službách dodávky plynu,“ doporučila Lehnerová. Takováto smlouva vám totiž zajišťuje kompletní služby, tedy nejen plyn jako takový, ale i další služby nutné pro zajištění dodávky plynu, tj. přepravu, distribuci, uskladňování plynu a služby operátora trhu.

Při změně dodavatele se nemusíte bát vsadit i na méně známé firmy. Bez plynu nezůstanete, ani kdyby nový dodavatel zkrachoval. Zákon pamatuje na ochranu zákazníků prostřednictvím tzv. institutu dodavatele poslední instance.

Podpis smlouvy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 1 hhodinou

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 12 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 12 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 13 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 20 hhodinami
Načítání...