Propad ve stavebnictví se zrychluje, průmysl zpomalil růst

Praha - Tuzemská výroba ve stavebnictví se v červenci meziročně propadla o 11,1 procenta a prohloubila tak pokles z červnových 4,8 procenta. Pád stavební výroby nezmírnily ani sezonní práce. Průmyslová výroba v Česku v červenci zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po červnovém zvýšení o 7,9 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce v červenci nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Dnes to uvedl Český statistický úřad.

Červencová stavební produkce se snížila oproti loňsku o 11,1 procenta. Ani sezonní práce pád stavební výroby nezmírnily, komentoval statistická data prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. „Pokud vláda nezahájí prorůstovou politiku a nezačne investovat do realizace velkých projektů, zejména v oblasti dopravní infrastruktury, zlepšení situace ve stavebnictví se jen tak nedočkáme,“ dodal.

Počet nových bytů klesl

Stavební firmy zahájily v červenci stavbu 2 290 bytů, což je o meziročně o 6,2 procenta méně. Důvodem nízkého počtu je snížení stavby bytů v nebytových budovách. Zahájených bytů v rodinných domech přibylo o pět procent a počet zahájených bytů v bytových domech se zvýšil o 30,8 procenta. Tento nárůst ovšem způsobila velmi nízká srovnávací základna minulého roku, kdy počet zahájených bytů v bytových domech meziročně klesl o téměř 90 procent, upozornil statistický úřad.

Úřady vydaly v červenci meziročně o 5,5 procenta více stavebních povolení, jejich orientační hodnota ale klesla o 25,1 procenta na 28,6 miliardy korun. „Hodnotu stavebních povolení táhl dolů zejména pokles hodnoty vydaných povolení na výstavbu dopravní infrastruktury a nových nebytových budov,“ upřesnili statistici.

Průměrný počet pracovníků v podnicích s 50 a více zaměstnanci se ve stavebnictví v sedmém měsíci meziročně snížil o sedm procent. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců klesla o 0,5 procenta na 30 392 korun. 

Průmyslová výroba v ČR v červenci zpomalila růst na 4,4 procenta

Dnes zveřejněná data ukazují, že průmysl v červenci rostl meziročně jen o 4,4 procenta. Předešlý měsíc přitom růst činil ještě 7,4 procenta. „Je to další potvrzení toho, že průmysl ztrácí dech. Tak prudké zpomalení trh nečekal, když sázel na růst kolem 5,0 procenta. Výsledek můžeme považovat za zklamání,“ uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Ministerstvo průmyslu a obchodu varovalo před možným dalším zpomalením růstu průmyslu. „Navzdory nepříznivým předstihovým ukazatelům navázala v červenci průmyslová produkce na růstovou dynamiku prvního pololetí. Snižující se dynamika růstu nových zakázek však dává tušit, že příští měsíce mohou přinést výrazné ochlazení dosavadního vývoje,“ sdělil ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva Jaroslav Vomastek.

K růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba automobilů

Stěžejní bude vývoj situace v rozhodujícím automobilovém průmyslu, který zatím dosahuje rekordních výsledků. Výroba automobilů vzrostla o 38,4 procenta. „Potvrzuje se, že český průmyslový sektor je tažen výlučně zahraniční poptávkou. A bohužel růstové výhlídky eurozóny se snižují, což bude mít dopad i na českou průmyslovou výrobu,“ uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky. Česká republika má ekonomiku s jednostranně vychýlenou strukturou. Jakmile se globálně rozjede automobilový průmysl, česká ekonomika nabírá dech, a obráceně. To je po posledních zprávách ze světa velká hrozba, varuje Markéta Šichtařová.

Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák upozornil, že meziroční pokles dynamiky průmyslové výroby lze pozorovat zhruba od března. V dalších měsících očekává postupný útlum v zahraniční poptávce a stagnaci tempa růstu českého průmyslu. „Předstihové ukazatele indikují zpomalení německé ekonomiky, což se s časovým zpožděním promítne i do českého hospodářství. Domácí poptávka není schopna výpadek ze zahraničí nahradit,“ dodal. Nejvyšší propad zaznamenalo zpracování dřeva, výroba dřevěných a korkových výrobků, které meziročně kleslo o 16 procent.

Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v letošním červenci meziročně zvýšil o 3,2 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o dvě procentana 25 355 korun. Průmyslová produkce podle údajů zveřejněných Eurostatem v červnu 2011 v zemích Evropské unie meziročně vzrostla o 1,7 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 7 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 20 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...