Jak nechat peníze vydělávat?

Praha - Peněz není nikdy dost. Když nám ale nějaké zbývají, je škoda nechat je jenom ležet na běžném účtu, jak to podle různých průzkumů dělají až čtyři pětiny Čechů. Lepší je vybrat si vhodnou investici. Možností je celá řada. Některé investiční nástroje jsou přitom vhodné pro větší sumy peněz, jinde se dá investovat už třeba od stokoruny.

Poměrně populární formou investování jsou investice do akcií. Investovat můžeme na českých i zahraničních trzích, do akcií různého typu. Základní dělení, které bychom podle odborníků měli mít na paměti, když vstupujeme na trh, je dělení akcií na cyklické a defenzivní tituly. Cyklické tituly jsou sice rizikovější, dá se na nich ale na druhou stranu obvykle více vydělat anebo také prodělat.

„Cyklické akcie více reagují na hospodářský cyklus, to znamená, mají tendenci více růst v období, kdy ekonomika roste, naopak více klesat, když je tady recese. To jsou typicky například bankovní tituly,“ popsal analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Patrik Nacher, Bankovnipoplatky.com

„Chci-li investovat, tak si o těch věcech, byť nemám ekonomické vzdělání, musím něco nastudovat. Já prostě varuji před tím, že budu investovat do něčeho jenom proto, že to vidím v televizi, nebo jenom proto, že to je módní, nebo že mi to řekl soused.“


Pokud chcete investovat na burze, neobejdete se ovšem bez prostředníka. Na pražské burze, kde odborníci doporučují s investováním kvůli lepší znalosti titulů z domácího prostředí začít, obchodování zprostředkovávají banky nebo makléřské firmy. Jejich seznam je uveřejněný přímo na webových stránkách burzy.

Podílové fondy i pro stokoruny

Lidé si často domnívají, že jde investovat jen větší sumy peněž. Opak je ale pravdou. Zhodnocovat se dají i stokoruny. „Pokud investovat někam nad rámec třeba stavebního spoření, penzijního připojištění, tak doporučuji otevřené podílové fondy, kde se dá investovat už od stokoruny,“ uvedl odborný poradce Karel Drchal.

I pro drobného investora pak mohou být zajímavé především otevřené podílové fondy. „Výhodou oproti termínovaným vkladům je to, že do nich můžete kdykoliv koupit podílové listy a v případě, že se rozhodnete vystoupit, vrátíte tyto podílové listy a správcovská společnost vám peníze vyplatí,“ popsal člen představenstva IAD Investments Vladimír Bencz.

Video Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze
video

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Nový cyklus České televize vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat.

Suma sumárum z ČT24