V Las Vegas se představují žhavé technologické novinky

New York/Las Vegas – Největší světový veletrh elektroniky CES (Consumer Electronic Show) v Las Vegas právě dnes otevřel své brány veřejnosti. Příznivci moderních technologií si na něm mohou prohlédnout například zbrusu novou Nokii s operačním systémem Windows. Mluví se také o chytrých televizích, ultravýkonných tabletech nebo o přístrojích ovládaných hlasem. Odhady napovídají, že výstavu navštíví přes 140 tisíc návštěvníků.

Například Google představil ve spolupráci se Samsungem přístroj plně podporující Google TV. Novinek jsou ale desítky. Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung dnes potvrdil svou vizi, že chce během letošního roku překonat svého konkurenta Nokii a stát se jedničkou v prodeji mobilních telefonů. Nokia přitom právě představila novinku, kterou je smartphone s čtyřpalcovým displejem. „Lumia 900 je první chytrý telefon na světě umožňující superrychlý přenos dat pomocí sítě LTE umožňující kvalitní surfování, přenost audia i videa. Navíc má skvělý foťák a baterii s dlouhou výdrží,“ popsal šéf společnosti Nokia Stephen Elop.

Televize ovládaná hlasem

Korejská společnost LG Electronics předvedla už v pondělí v Las Vegas televizory, které umí reagovat na hlas. Tato schopnost bude ale jen omezená, protože divák nebude moci hlasitými povely přepínat kanály ani ovládat hlasitost, ale obsluhovat jen některé doplňkové internetové aplikace. Ke svým nejdražším televizorům s plochou obrazovkou bude LG dodávat ovladače s mikrofonem. Přes ně bude moci uživatel zadávat na obrazovku text do servisu Twitter nebo do internetového vyhledávače.

55palcová OLED 3D televize LG
Zdroj: ČT24/ISIFA/EPA

Nick Laperle, prezident firmy Sonomax

„Je to místo, kde se všichni sejdou a dělají plány na svůj další rok. Obchodníci sem přijíždějí, aby viděli nové produkty. Potkáte tu prakticky všechny. Je to opravdu dobrá show.“ 

Na veletrhu bylo současně oznámeno, že aplikace UltraViolet, která umožní on-line sledování a nákup hollywoodských filmů, se na trhu objeví už v letošním roce. Aplikaci vyvíjí společnost Flixster a bude nejprve přístupná na televizorech Panasonic a přehrávačích Blu-ray, které používají pro připojení na internet systém Viera Connect. 

Veletrh CES nabídne například 3D televizi bez brýlí, která je určena pro více diváků. Další typy chystaných televizorů pak budou poslouchat na slovo. Letošním hitem pak mají být ultrabooky. „Je to třída notebooků, lehké tenké poměrně výkonné stroje,“ přiblížil redaktor serveru Mobil.cz Luděk Vokáč. Ve Vegas má být představeno 30 až 50 ultrabooků, jak uvádí šéfredaktor časopisu Extra PC Jan Čarek. Mezi nimi je i netrpělivě očekávaná novinka Acer Aspire S5, který má být nejtenčím notebookem na planetě a má tak pokořit i MacBook Air.

Návštěvníci se mohou těšit i na hodinky, které nahradí sekretářku. Přes bluetooth upozorní na email, telefonát nebo SMS zprávu. Ani české firmy rozhodně nebudou pozadu. Třeba Jablotron chce představit patentový systém ovládání alarmů budoucnosti. „Účast vidíme jako šanci uplatnit se na trhu v Severní a Jižní Americe,“ říká obchodní ředitel Jablotronu René Gubančok. 

Společnost Zoner zde představí průlomový software pro práci s fotografiemi. Ten využívá technologie, které zatím měly jen nejmodernější počítačové hry. Z českých firem má na veletrhu své zastoupení také společnost Jablotron, která vyrábí alarmy pro automobily i domy.

Lasvegaská největší výstava elektroniky na světě ztrácí vliv

Vliv obří výstavní akce ale podle deníku The New York Times (NYT) upadá. Můžou za to změny v oboru, ale i fakt, že firmy své zásadní novinky raději představují jinde a jinak, aby na ně strhly větší pozornost. Například internetový gigant Amazon tak představil svůj očekávaný tablet Kindle Fire loni na podzim v New Yorku. V minulosti se pak CESu vyhnul třeba i Microsoft při uvedení pohybového ovládání Kinect pro svou herní konzolu Xbox. Nemluvě o Applu, který své zásadní inovace, jako byl iPad či iPhone, rovněž představuje samostatně. Výrobci prostě podle NYT chtějí vyčnívat z davu, což jim mamutí akce v Las Vegas neumožňuje.

Mezinárodní veletrh spotřební elektroniky CES
Zdroj: Ethan Miller/ISIFA/Getty Images

Změny se projevily také v technologickém odvětví. V minulosti byl CES, jenž se poprvé uskutečnil v roce 1967, setkáním výrobců televizorů a stereopřehrávačů. Tehdy šlo o hlavní zdroj inovací ve spotřební elektronice. Nyní ale oboru dominují zcela jiní hráči, jako třeba právě Apple, Amazon či Microsoft.

Microsoft letos ve Vegas vystavuje naposledy

Posledně jmenovaná společnost dokonce loni v prosinci uvedla, že letos v Las Vegas bude vystavovat naposledy. Šéf firmy Steve Ballmer pak také letos naposledy pronesl zahajovací projev výstavy, kterážto výsada přitom společnosti od roku 1995 patřila čtrnáctkrát. Veletrh nejnovějších výstřelků světa elektroniky se totiž koná vždy na začátku roku, kdy Microsoft většinou nemá žádnou žhavou novinku, kterou by mohl předvést. A ani letos tedy Ballmarův projev nijak nepřekvapil. Šéf Microsoftu hovořil o tom, že chce firma hrát aktivnější roli na trhu smartphonů a počítačových tabletů. Oznámení, kdy si budou uživatelé moci koupit očekávaný operační systém Windows 8, se ale na veletrhu nedočkali.

Jan Kužník, šéfredaktor Technet.cz

„Microsoft chce své výrobky uvádět třeba před Vánoci, kdy očekává větší prodeje, a chce je také uvádět na vlastních akcích.“

5 minut
Rozhovor s Janem Kužníkem
Zdroj: ČT24

Chladně se k akci staví i vedoucí manažeři mobilních operátorů. Na rozdíl od minulosti na ní letos nepromluví. „Výstava pro velké hráče ztratila důležitost,“ podotýká Phil McKinney, který ještě nedávno působil jako šéf pro technologie v počítačové divizi společnosti Hewlett-Packard. Firma v Las Vegas přestala vystavovat v roce 2009. „CES nyní stojí před otázkou, zda nedosáhl kritického bodu, když ztrácí stále více těchto velkých značek, které pro něj představovaly oporu,“ poznamenal.

Šéf pořadatelského sdružení Consumer Electronic Association Gary Shapiro se ale o akci neobává, přestože například odchodu Microsoftu lituje. Upozorňuje na to, že v Las Vegas letos vystavuje více firem než loni, a to 2 800 oproti 2 700. I společnosti, jež akci opustily, na ní prý přesto konají soukromé akce, protože se jich může zúčastnit mnoho lidí. CES podle Shapira navíc nemá konkurenci v lákání klíčových manažerů, novinářů či prodejců v oboru. „CES je podle všech měřítek dominantní výstavou technologie pro spotřebitele,“ podotkl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 3 hhodinami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 4 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 16 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
včera v 21:00

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
včera v 20:52

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
včera v 20:40
Načítání...