Řecké památky decimuje nedostatek financí

Atény - Řecko je Mekkou milovníků památek. Země láká nepřeberným množstvím muzeí, archeologických parků a 20 tisíci nalezišť. Jenže jako skoro na vše v Řecku i na památky doléhají úsporná opatření. Jen loni vláda seškrtala jejich rozpočty o třetinu. A to vycítili ilegální překupníci a lupiči. Od začátku roku přepadli už dvě přední muzea. Archeologové proto zahájili mezinárodní kampaň na ochranu řeckých památek.

Ve tři hodiny odpoledne vládne ve starověké Olympii božský klid. Ne však z úcty ke svatyni, která dala světu olympijské hry, ale proto, že tamní muzeum právě zavřelo - k překvapení mnohých návštěvníků. „Lidi přijedou z celého světa a jen se diví. Bylo by lépe, kdyby bylo otevřeno déle. Snad se to zlepší v sezoně,“ zoufá průvodkyně Maria Lukariduová.

Úspory na památky doléhají velmi bolestně. Ministerstvo kultury přišlo o čtvrtinu rozpočtu a od vypuknutí krize v roce 2009 už muselo propustit na 2 tisíce lidí. Muzea přišla o polovinu kustodů a hlídačů. Archeologické muzeum v Aténách nebo muzeum byzantského umění v Soluni pravidelně zavírají část sálů kvůli nedostatku hlídačů. A ještě horší je to, že špatně hlídaná muzea místo běžných hostů lákají ty nezvané. Muzeum Olympie v únoru přepadli ozbrojení lupiči. Ukradli na 70 exponátů nevyčíslitelné ceny. Čelila jim jediná pracovnice. Reakcí na incident byla rezignace ministra kultury, účinky dalších opatření proti zlodějům ale pokulhávají.

Georgia Chadziová, ředitelka Muzeí antické Olympie

„Policie po předmětech stále pátrá. Úřady po incidentu zvýšily ostrahu ve všech muzeích.“

Podle archeologů jsou ale opatření organizovaným gangům leda pro smích. Památky kradou na zakázku. A přibývá i ilegálních vykopávek. Nehlídaná naleziště jsou eldorádem profesionálů i amatérských lovců pokladů. „Tento organizovaný zločin se rozmáhá. Máme i nový trend - také chudí amatéři zkoušejí kopat, kde se dá, a doufají, že něco najdou,“ uvedla ředitelka Asociace řeckých archeologů Despina Kutsumbaová.

Cenné kulturní dědictví kvůli nenechavcům nenávratně mizí na černém trhu nebo se tu a tam vyskytne v katalozích aukčních síní. I když se časem některé artefakty objeví, archeologové nenávratně přicházejí o možnost zařadit je do souvislostí a kontextu naleziště.

Archeologové teď proto sázejí na novou kampaň. Ta má vytvořit mezinárodní tlak na domácí úřady, aby se o památky lépe staraly. Jenže zatím domácí úřady ztrpčují život i zahraničním expertům, kteří o řecké památky pečují. Jedním z nich je i berlínský restaurátor Frank Beuthan. „Situace se hodně zhoršila. Nemáme jak získat naše povolení, úředníci se mění, není se na koho obrátit,“ tvrdí Beuthan.

2 minuty
Reportáž Hany Scharffové
Zdroj: ČT24

Nejvíc trpí menší archeologická naleziště. Řecko jich má desetitisíce a díry v rozpočtech, zákonech i plotech hrozí proměnit úsilí o jejich záchranu v předem prohranou bitvu. Rozpačité pocity místo národní hrdosti na kulturní dědictví tak nakonec začínají přicházet na mysl i těm, kteří historií žijí. „Všechny ty historické památky v Řecku, to je naše prokletí,“ postěžovala si agentuře AFP archeoložka, která si nepřála být jmenována. Problémy s péčí o památky přitom nejsou jen doménou Řecka, podobné zprávy přicházejí i z další silně zadlužené země eurozóny – Itálie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
15:50Aktualizovánopřed 1 mminutou

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 8 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 12 hhodinami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 13 hhodinami
Načítání...