Dostupnost bydlení se v Česku zlepšuje

Praha - Ještě v roce 2010 vnímalo 70 procent Čechů svoji šanci na pořízení bytu jako špatnou, o rok později si to myslelo už jen 60 procent z nás. Dostupnost bydlení se tak stala v porovnání s možnostmi vzdělání, přístupu ke zdravotní péči nebo zabezpečení na stáří jediným parametrem, který dosáhl v posledních letech významného zlepšení.

Výstavba nových bytů však rok od roku klesá. Zatímco v roce 2007 bylo dokončeno 41 649 staveb, loni jich bylo jen 28 630. To je propad o 32 procent. Současně od roku 2008 klesá i počet zahájených bytových staveb. „Přesto se není třeba obávat, že by Češi neměli v budoucnosti kde bydlet,“ říká Martin Kupka, ředitel útvaru Investiční výzkum ČSOB. „Ačkoliv stále ještě nemůžeme tvrdit, že jsme překonali útlum ve stavebnictví, prognóza je taková, že se bytová výstavba během následujících několika let opět rozběhne,“ myslí si. 

Nejvíce rodinných domů bylo v roce 2011 postaveno ve Středočeském kraji, naopak nejméně v Karlovarském a Libereckém kraji. Co se hlavního města týče, je v tomto směru extrémním případem. „Najdeme zde velmi drahé bytové pozemky, což je důvod, proč se tolik rodinných domů staví ve Středočeském kraji. Pražané zkrátka nemají na to, aby si postavili dům na tak drahém místě. Naopak poměrně vysoká je intenzita výstavby bytových domů,“ dodává Kupka.

Byt se dá pořídit v průměru za dva miliony

Postupem času se mění i parametry nově vznikajících bytů. Zlepšuje se zejména jejich technická vybavenost. Cena bytu v bytovém domě dosahovala v roce 2011 v průměru 2,04 milionu korun. Oproti roku 1997 byla tedy o téměř milion korun vyšší. Nejčastější velikost kupovaných bytů je v posledních 13 letech 2+1.