Formální požadavky splnily všechny nabídky na dostavbu Temelína

Praha - ČEZ otevřel obálky s nabídkami na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Všechny předložené nabídky splnily náležitosti požadované zákonem o veřejných zakázkách i formální požadavky ČEZu. Posuzování nabídek bude pokračovat několik měsíců. Experti ČEZu musí porovnat, co jednotliví zájemci o dostavbu nabízí v oblasti technologií a za jakou cenu.

„Dokončili jsme formální posouzení nabídek. Všichni tři uchazeči formálně splnili naši poptávku, nicméně to je pouze formální posouzení nabídek,“ konstatoval v rozhovoru pro ČT24 ředitel jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský. Cenu, jakou jednotliví zájemci nabídli, ovšem odmítl uvést. „Nelze posuzovat odděleně cena a technická část nabídky. Musí se vše posuzovat současně,“ vysvětlil.

Hodnota zakázky na dostavbu Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Vítěz tendru má být vybrán v létě příštího roku. Nabídkové ceny by však mohly být podle Štěpanovského oznámeny koncem letošního roku.

Ve výběrovém řízení bude posuzována technická specifikace projektu včetně bezpečnosti a licencovatelnosti, dalších zhruba padesát procent v hodnocení bude tvořit ekonomická stránka nabídky, tedy cena a obchodní podmínky, jako například záruky či platební podmínky.

O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium MIR.1200, které sdružuje společnosti Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Nabídky jednotlivých firem čítají tisíce stran. Například ta od Westinghousu má 12 tisíc stran, které do centrály provozovatele Temelína ČEZu dorazily ve čtrnácti krabicích o celkové váze 250 kilogramů. Areva uvedla, že její nabídka zahrnuje návrh, inženýrské práce, výrobu a nákup strojních zařízení až po uvedení obou bloků do provozu. Firma nabízí reaktory EPR, které staví ve Francii, Finsku nebo Číně.

Nabídka na dostavbu Temelína od konsorcia MIR.1200
Zdroj: ČT24/MIR.1200

Na bezpečnostní opatření v souvislosti s informacemi v nabídkách vynaložil ČEZ desítky milionů korun. „Aby bylo postaráno o bezpečnost informací, v sídle ČEZu na Duhové i v prostorách Jaderné elektrárny Temelín, kde bude probíhat posuzování nabídek i jednání o nabídkách s uchazeči, byly připraveny speciální, nadstandardně chráněné prostory,“ uvedla ředitelka divize nákup Michaela Chaloupková.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by mohla začít v roce 2016. Nové reaktory by pak měly být dokončeny nejdéle v roce 2025. Výkon elektrárny po dokončení nových reaktorů vzroste na 2000 megawattů. Podíl jádra na výrobě energie v Česku se tak zvýší nad 50 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
07:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 7 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 17 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 18 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 21 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 23 hhodinami
Načítání...