MPSV nemá důkazy o útoku na odborový portál, cítí se poškozeno

Praha - Ministerstvo práce se cítí poškozeno nedávným prohlášením odborů o napadení odborářského slevového portálu z ministerské počítačové IP adresy. Úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) vyzval Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS), aby mu předala konkrétní důkazy o útoku. Ministerstvo je podle něj zatím nedostalo. Odbory ovšem tvrdí, že se provozovatel serveru s informací na ministerstvo obrátil ve čtvrtek.

Odbory ve středu přišly s prohlášením, že na jejich portál Odbory Plus přišlo v řádu několika sekund z ministerské IP adresy několik tisíc útoků. Technická podpora útoky zablokovala, portál byl přesto zhruba 15 minut nedostupný.

Ministerstvu se postu odborů nelíbí. Tvrdí, že ačkoliv je odborová centrála „veřejně nařkla“ z útoku, záležitost mu nepředala. „Výpis z logu, který byl v médiích použit jako důkaz napadení, je důkazem pouze toho, že některý ze zaměstnanců resortu webové stránky ČMKOS navštívil, nikoli toho, že by se kdokoli snažil o jejich napadení,“ uvedla mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Ministerstvo se podle své mluvčí cítí poškozeno „mediálním prohlášením, které nebylo podloženo relevantními důkazy a doprovázeno faktickou žádostí o prošetření“. Pokud by někdo ze zaměstnanců server odborů napadl, bylo by i v zájmu ministerstva viníka potrestat, zdůraznila Plívová. Úřad vyzval odboráře k předání důkazů.

Slevový portál Odbory Plus provozuje společnost chytryhonza.cz. Na ní podle mluvčí ČMKOS odboráři nechali další postup. Mluvčí odborů Jana Kašparová uvedla, že firma potvrdila, že se ve čtvrtek s upozorněním a detaily k případu obrátila na IT odbor ministerstva.

ČMKOS spustila svůj portál s různými výhodami 22. června. Pokud se na něm odboráři zaregistrují, získají zdarma platební kartu s 500 korunami. Mohou mít i různé slevy při nákupech. Podle předáků projekt vznikl proto, aby pomohl členům odborů v době vládních škrtů a ekonomické krize. Vedení centrály ale připustilo, že program s výhodami může přilákat také nové zájemce o členství v odborech. Těm totiž postupně ubývá členů.