Schwarzenberg: K euru jsme se zavázali

Praha – K euru jsme se zavázali a měli bychom jej přijmout, prohlásil v České televizi kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Podle něj je jen otázkou kdy. ČT položila otázky týkající se aktuálních ekonomických témat všem prezidentským kandidátům. Jejich odpovědi se dozvíte vždy ve všední den na ČT24.

Je podle vás snaha vlády zvýšit daně správným krokem k naplnění státního rozpočtu?   

Já to považuju samozřejmě za správný krok. Neboť nemůžeme tvrdit, že bychom byli ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi příliš zdanění. Je mi naprosto jasné, když se na ta čísla podívám, že musíme snížit deficit – dvě třetiny se dějí v úsporných opatřeních – a že musíme zvýšit příjmy, je taky jasné. Takže samozřejmě bych to zase podpořil. 

Měla by Česká republika přijmout euro?  

My jsme se k tomu zavázali. My jsme podepsali smlouvu, podle které se Česká republika v přístupové smlouvě Evropské unii zavázala. Takže to není otázka, jestli jsem pro, nebo proti. Nýbrž otázka je kdy. Tam máme bohudíky dost prostoru. Dle mého názoru teď ještě nedosáhneme ukazatelů, které by nám vůbec umožnily zažádat o přijetí do eurozóny. Obávám se, že to bude nějakých čtyři až pět let trvat. Pak bude tato otázka aktuální, pak se zahájí proces a pak rozhodne vláda, která v té době bude, a vedení národní banky, kdy bude za dlouhá léta vhodný okamžik k přijetí eura. Já bych velice varoval před tím, abychom byli nevěrohodní tím, že něco podepíšeme a řekneme – no, okolnosti se pro nás změnily, tudíž to podrobíme referendu. 

Jak hodnotíte plán Evropské centrální banky na odkup státních dluhopisů?   

Nadšený z toho nejsem. Vidím, že to bude nutné. Vidím to ale pouze jako opatření, které má působit velmi krátkou dobu. Žádný problém se tím nevyřeší. Teď si trochu pomůžeme, je to ve skutečnosti rozházení peněz nebo půjčka, nic jiného. Ale myslím, že s tím nemůžeme pokračovat. Tedy krátkodobě ano, udělaly to tak i jiné národní banky, to se musíte jenom podívat do novin. Ale musíme najít řešení našich problémů. 

Jak vidíte budoucnost Řecka v eurozóně?  

Já myslím, že v eurozóně zůstane a že ho s velkými oběťmi eurozóna podrží, po pravdě řečeno. Myslím, že ten nejnebezpečnější okamžik už pominul pro Řecko. Můžu se mýlit, samozřejmě. Můžou se zase všechny podmínky změnit a zhoršit se mezinárodní situace a objeví se ještě něco černého, co se týká Řecka. Ale kdyby všechno zůstalo v dnešním stavu, tak mám spíše dojem, že tam zůstane. 

Jak hodnotíte projekt bankovní unie?  

Všechny banky, které tady jsou, jsou dcery či pobočky zahraničních bank. A my máme největší zájem, aby zůstaly dcery, nikoliv pobočky. Neboť jinak by mohly být mnohem snáze ve prospěch matek, které se dostaly do potíží, řekněme svých aktiv zbaveny. To musí národní regulační úřad nějak kontrolovat. Pak se mi tedy ještě v celé souvislosti nezdá hlasovací poměr. My všichni jsme odkázáni na úzkou spolupráci s eurozónou, chceme tam taky vstoupit. A ne že by nám teď hlasovací poměry vzala banka, která by měla tak ohromný vliv a byla jednoznačně orientovaná ve prospěch západní Evropy. To se nám nelíbí.

5 minut
Ekonomika ČT24: Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 37 mminutami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 11 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 13 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...