Hrozí ztracená generace i v Česku?

Praha - Několik měsíců nebo i dva roky bez práce - zkušenost, kterou má stále víc mladých Čechů. Nejhůř jsou na tom vysokoškoláci: zaměstnání hledá třetina z nich. Odborníci varují před takzvanou ztracenou generací, která by se mohla objevit nejenom v naší zemi, ale taky v dalších státech unie.

Zatímco před vypuknutím krize v roce 2007 byl bez práce jen každý desátý mladý Čech, dnes je to už každý pátý. „Do prodejen se nám hlásí stovky uchazečů, do marketingových pozic desítky,“ říká personální manažerka mobilního operátora Jitka Schmiedová. 

Místo personalistů nastupuje éra robotů?

Některé společnosti tak ani nestíhají životopisy číst a první výběr za ně podle klíčových slov dělají počítačové programy. Ve světě jsou přitom stále častější video pohovory, kdy se uchazeč s potenciálním zaměstnavatelem spojí přes internet. Stačí, když se vhodně obleče a namíří na sebe webkameru. 

Video Nezaměstnanost mladých
video

Nezaměstnanost mladých

Mezi státy unie je na tom Česko ale ještě dobře. Ve Španělsku, Řecku a v nejnovějším unijním přírůstku Chorvatsku je bez práce polovina mladých lidí. Práci tak hledají jinde, na některé se přitom štěstí obrátí právě v české metropoli. 

Obří nezaměstnanost mladých je v posledních týdnech pro Evropskou unii prioritou. Nejviditelnější zbraní je zatím slib dát přes 150 miliard korun na hledání nových míst a stáží pro mladé. Podle ekonomů je to ale jen symbolická částka. Potřeba by bylo nejméně čtyřikrát více. 

Nezaměstnanost mládeže v EU
Zdroj: Eurostat/ Le Monde
Autor: ČT24