Stavíme dům: Co zvážit, když chci dřevostavbu

Praha - Postavit dům je touhou mnoha lidí. Někteří to považují i za svůj životní cíl. Na stavbu si spoří řadu let, aby měli vždy místo, kam se mohou vrátit. Pokud dojde na rozhodnutí, že se do stavby půjde, hned další otázkou obvykle bývá, z čeho má být dům postaven. Nabízí se totiž dvě základní možnosti – dřevostavba nebo klasický cihlový dům. V tomto článku se zaměříme na stavbu dřevostavby a shrneme základní atributy, se kterými by se měl investor seznámit.

Boj mezi příznivci dřevostaveb a cihlových domů se stává rok od roku populárnějším. Dopátrat se však objektivních faktů o tom, která stavba má jaká rizika, už je horší. Diskuse jsou sice zaplněné názory spousty řemeslníků, odborníků i domácích kutilů – mnohdy se ale zásadně rozcházejí a zájemce o stavbu domu z toho nebude moudrý. Každý rád vychvaluje své řemeslo. Pokud zajdete za firmou, která staví z cihel, je jasné, že tento styl stavby bude preferovat. Jestli se budete informovat u člověka, který staví dřevostavby, dozvíte se opačný názor.

Podle obrázku člověk stavbu ze dřeva či cihel mnohdy ani nerozezná. Proto se určitě vyplatí podívat se do vzorového domu. V té chvíli už si můžete udělat obrázek o tom, jak se v daném domě cítíte: jak se vám dýchá, jak vypadají stěny, jaký je teplotní rozdíl vně a uvnitř stavby či jaká je v domě hlučnost. Rozhodnutí pak bude záviset čistě na vašem osobním pocitu.

V dnešní době je trh nasycený nabídkou domů. Již neplatí, že by typové domy byly udělány špatně, neprakticky či že by měly vady. Podle odborníků už není na místě bát se zvolit čistě katalogový dům, který může být i za nižší cenu, neboť firmy přesně ví, jak ho postavit a mohou mít se stavbou již zkušenosti.

Abychom ale nevršili jen teoretické odhady, co je nutné před stavbou zvážit a jaký styl stavění je lepší, oslovil portál ČT24 odborníky. Zaměřili jsme se na nejčastější dotazy zájemců o bydlení a podle nich jsme formulovali otázky - odpovídá pan Ing. Václav Motejzík z firmy Haas Fertigbau.

Rozhodujícím kritériem při stavbě domu je určitě jeho cena. Je rozdíl mezi cenou zděného domu a dřevostavbou? (Bereme v potaz domy stejných parametrů). „Při použití kvalitních materiálů je cena minimálně odlišná, musíme však brát v potaz termíny na dokončení realizace.“

Jako nevýhoda se občas označují akumulační schopnosti dřevostaveb – v létě velké horko (lehce se zahřeje). V zimě se zas teplo rychle ztrácí. Je to pravda? „Je to o použitých materiálech. Dřevo má velmi nízkou akumulační schopnost oproti cihle, betonu nebo kameni. Dřevostavba se prohřeje v nejslunnějších dnech léta po zhruba 6ti dnech, u klasického domu je to daleko kratší čas a problémy s přílišným horkem zde nastávají rychleji. V zimě zatopíte a zahříváte hned interiérové prostředí, nikoli materiál ve stěnách - prostor je vytopený během několika desítek minut. Na přehřívání dřevostaveb se nejvíce podílejí střešní okna a ostatní stavební výplně. Cestou je použití trojskel, které tento jev zmírňují.“

Výhodou domu ze dřeva je samozřejmě délka výstavby. Dá se obecně říct, že za tři měsíce je dům postaven a vybaven? „Ano, dá se to stihnout i za kratší čas (pokud stavba není složitá).“

U cihlové stavby se doporučuje stavební dozor. Dá se to samé doporučit i u dřevostavby či zde nehrozí velká rizika? V čem se pak dělají největší chyby? „Záleží samozřejmě na profesionalitě realizační firmy. Stavební dozor rozhodně není překážkou. Pokud si zákazník nechá udělat test vzduchotěsnosti a test termokamerou, získá jednoznačný důkaz o kvalitně odvedené práce – je dobré to smluvně dohodnout s firmou. Chyby mohou vzniknout v použitých materiálech, vzduchotěsné obálce domu a aplikaci izolací především do střechy.“

Diskutovanou věcí je životnost dřevostavby, kolik let vydrží? „Domnívám se, že kvalitně postavená dřevostavba (z kvalitních materiálů a vhodně řešenými detaily) by se mohla vyrovnat životností stavbám z cihel či betonu. V konkrétních číslech bych životnost odhadl na 80 až 120 let. Majitel ale musí samozřejmě počítat s běžným servisem.“

Mnoho lidí má strach, že bude ve dřevostavbě větší hluk – například v případě patrového domu bude slyšet klapání bot atd. „Problematice akustiky je důležité věnovat velkou pozornost, především pokud se jedná o patrové domy. Každá profesionální firma zná a má změřené akustické hodnoty svých konstrukcí, které by zákazník měl požadovat. V loňském roce došlo k zpřísnění akustických požadavků na výstavbu.“

Dá se při výstavbě pomoct? „Určitě ano, jen je třeba mít šťastnou ruku při volbě stavebního dozoru.“

Na co si dát pozor při výběru firmy? „Doporučuji nehledět za každou cenu na cenovou nabídku. Zajímat se o působení na trhu, sledovat reference, několik klientů navštívit a oslovit. Důležitou součástí jsou i záruky a garance, servis, certifikace a audity ve výrobě a na stavbě.“

V dalším díle naší PORADNY se zaměříme na stavbu cihlového domu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025
Načítání...