Na dálnicích jezdí ekologičtější kamiony - stát proto vybere méně na mýtném

Praha - Stát letos vybere na mýtu 8 miliard a 540 milionů korun, což je o 140 milionů míň než loni. Suma klesá i přesto, že kamionů jezdí po dálnicích stále víc. Dopravci si totiž nakoupili ekologičtější auta, pro která platí nižší sazby. To se však státu příliš nezamlouvá - na jednu stranu je sice méně škodlivých zplodin, na druhou méně peněz ve státní kase. „Kdyby se navýšení mýtných sazeb týkalo i vozidel s emisní třídou Euro 5 a vyšší, tak by výběr mýta byl řádově o 1,5 miliardy také vyšší,“ říká Václav Nestrašil, ředitel úseku provozovatele elektronického mýta z Ředitelství silnic a dálnic.

Každý druhý kamion na dálnici patří českému dopravci. V těch ostatních sedí za volantem nejčastěji Poláci, Slováci nebo Maďaři. Přestože jezdí víc než vloni, platí méně. „Ten důvod je hlavně v tom, že stát zvýhodnil ekologicky nejšetrnější vozidla tím, že u těch vozidel s emisní třídou Euro 5 nedošlo k navýšení mýtných sazeb tak jako u ostatních vozidel,“ tvrdí Václav Nestrašil, ředitel úseku provozovatele elektronického mýta z Ředitelství silnic a dálnic.

K lepším číslům nepomohl ani Pražský obchvat, který je nejvýnosnějším úsekem v Česku.  Přestože je zatím v provozu jen jeho část, každý den se tu na 24 kilometrech vybere milion korun. Ministerstvo dopravy proto hledá způsob, jak výběr mýta zase zvýšit. Jednou z možností je zvednout sazby právě u kamionů třídy Euro 5. „Kdyby se navýšení mýtných sazeb týkalo i těch vozidel s emisní třídou Euro 5 a vyšší, tak by výběr mýta byl řádově o 1,5 miliardy také vyšší,“ doplnil Nestrašil.

„Pokud budeme chtít změnit tyto sazby, tak určitě v příštích letech. Nicméně, zatím se vede na toto pouze debata,“ potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Pro dopravce to znamená, že pokud budou chtít i nadále ušetřit, budou muset nakoupit novější a ještě ekologičtější kamiony třídy Euro 6, na které by se toto plánované zdražení nevztahovalo. Takový vůz ale budou splácet v průměru 5 let.

Důležitá je stálost sazeb

„Pro nás je tam velice důležité to, aby případná dohoda o sazbách platila zase na nějaké delší období - na čtyři, na pět let,“ tvrdí generální tajemník ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Stát také musí během příštího roku definitivně rozhodnout o dalším rozšíření mýta. Vláda v demisi zatím schválila materiál, který by umožnil jeho výběr na všech silnicích první třídy. Dosavadnímu provozovateli systému - firmě Kapsch skončí smlouva už za 36 měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 51 mminutami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 1 hhodinou

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 8 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 23 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
včera v 16:57

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52
Načítání...