Podle statistiků se podařilo deficit snížit díky tomu, že zatímco příjmy státní pokladny rostly, výdaje se naopak podařilo oproti předchozímu roku snížit. „Příjmovou stranu ovlivnil zejména růst objemu vybraných daní, a to především daní z produktů. Mezi dominantní vlivy na straně výdajové patří pokles investičních výdajů na úrovni centrální i místní vlády,“ uvedl ČSÚ.
Vláda málo investovala
Jenže i když by se mohlo zdát, že jde o pozitivní trend, analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek upozorňuje, že pokles vládního deficitu je vlastně „nechtěným dítětem“. Vláda totiž loni málo investovala. ČSÚ upozornil, že investice meziročně poklesly konkrétně o 12 procent. „Ke snížení výdajů došlo převážně u investic do infrastruktury kvůli nepřipravenosti projektů v důsledku zpřísnění pravidel a extrémní opatrnosti úředníků po několika korupčních kauzách. Výsledkem byla fiskální restrikce, která nepochybně prohloubila recesi v české ekonomice,“ komentuje to Sobíšek.
Podobný názor má i analytik ČSOB Petr Dufek: „Není rozhodně chvályhodné, že veřejný sektor šetří spíše v investicích než na běžném provozu. Zvláště když ekonomika procházela v posledních pěti letech dvěma recesemi.“
Bilanci vládního deficitu a dluhu předkládá každá členská země Evropské unie Evropské komisi vždy ke konci března a září. Podle maastrichtských kritérií by výše deficitu neměla překročit 3 procenta hrubého domácího produktu. Do 23. dubna by se k výsledkům měla vyjádřit Evropská komise.
Vláda zaváže 5 miliard korun
Ke konci letošního března dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu přes 324 miliard korun. To je meziročně téměř o desetinu víc. Podílely se na tom zejména příjmy z Evropské unie a z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě. Ministerstvo financí také tvrdí, že se mu daří lépe bojovat s daňovými úniky. Celkové výdaje pak přesáhly 280 miliard korun. Přebytek hospodaření je tak zhruba 44 miliard. „Výdaje českého státního rozpočtu jsou řádově na velmi podobných úrovních jako v roce 2013,“ podotkl náměstek ministra financí Jan Gregor.
Rusnokova vláda na letošek naplánovala deficit 112 miliard korun. Sobotkův kabinet chce ale zabojovat o to, aby to bylo méně. Ministerstvo financí se proto rozhodlo, že v rozpočtu zaváže prostředky ve výši 5 miliard korun. To prakticky znamená, že se některé finance zmrazí a jednotlivá ministerstva je nemohou utratit bez souhlasu vlády.
Česká ekonomika se ke konci roku dostávala do kondice
Celá tuzemská ekonomika ke konci loňského roku rostla, i když v posledním čtvrtletí to bylo pomaleji, než odborníci očekávali. „Za touto změnou stojí slabší spotřeba domácností, investic i zahraničí obchod. Jde ale o velmi drobnou změnu, která v podstatě vyplývá z revize dat,“ říká ekonom Dufek.
Zpřesněné informace dnes zveřejnil Český statistický úřad. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 1,2 procenta a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,9 procenta, což je potvrzení předchozího odhadu.
Lidé si podle odborníků dost rozmýšlí, za co peníze utratit. „Po dvou letech poklesu reálných mezd a rostoucí nezaměstnanosti tady nebyla výrazná chuť utrácet,“ potvrzuje Dufek. To se ale začalo trošku zlepšovat v závěru roku a lidé podle něj budou víc utrácet i letos. K lepší náladě spotřebitelů by mohla přispět stabilizace na trhu práce i pozitivní vývoj mezd, asi 16 procent firem totiž plánuje zaměstnancům přidat. A domácnosti ušetří letos i na levnějších energiích, peníze tak budou moci utratit jinde.
