Deficit loni výrazně klesl, jenže tak trochu nechtěně

Praha - Deficit veřejných financí loni klesl na 1,44 procenta hrubého domácího produktu. Předloni se přitom pohyboval nad čtyřmi procenty. Česko tak poprvé od roku 2008 splnilo podmínku pro přijetí eura. Analytici ale upozorňují, že je to na úkor vládních investic. Schodek pod třemi procenty HDP, což je právě kritérium pro přijetí společné měny, plánuje kabinet udržet i letos.

Podle statistiků se podařilo deficit snížit díky tomu, že zatímco příjmy státní pokladny rostly, výdaje se naopak podařilo oproti předchozímu roku snížit. „Příjmovou stranu ovlivnil zejména růst objemu vybraných daní, a to především daní z produktů. Mezi dominantní vlivy na straně výdajové patří pokles investičních výdajů na úrovni centrální i místní vlády,“ uvedl ČSÚ. 

Vláda málo investovala

Jenže i když by se mohlo zdát, že jde o pozitivní trend, analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek upozorňuje, že pokles vládního deficitu je vlastně „nechtěným dítětem“. Vláda totiž loni málo investovala. ČSÚ upozornil, že investice meziročně poklesly konkrétně o 12 procent. „Ke snížení výdajů došlo převážně u investic do infrastruktury kvůli nepřipravenosti projektů v důsledku zpřísnění pravidel a extrémní opatrnosti úředníků po několika korupčních kauzách. Výsledkem byla fiskální restrikce, která nepochybně prohloubila recesi v české ekonomice,“ komentuje to Sobíšek. 

Podobný názor má i analytik ČSOB Petr Dufek: „Není rozhodně chvályhodné, že veřejný sektor šetří spíše v investicích než na běžném provozu. Zvláště když ekonomika procházela v posledních pěti letech dvěma recesemi.“

Bilanci vládního deficitu a dluhu předkládá každá členská země Evropské unie Evropské komisi vždy ke konci března a září. Podle maastrichtských kritérií by výše deficitu neměla překročit 3 procenta hrubého domácího produktu. Do 23. dubna by se k výsledkům měla vyjádřit Evropská komise. 

Statistika deficitu vládních institucí
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Vláda zaváže 5 miliard korun

Ke konci letošního března dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu přes 324 miliard korun. To je meziročně téměř o desetinu víc. Podílely se na tom zejména příjmy z Evropské unie a z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě.  Ministerstvo financí také tvrdí, že se mu daří lépe bojovat s daňovými úniky. Celkové výdaje pak přesáhly 280 miliard korun. Přebytek hospodaření je tak zhruba 44 miliard. „Výdaje českého státního rozpočtu jsou řádově na velmi podobných úrovních jako v roce 2013,“ podotkl náměstek ministra financí Jan Gregor.

Rusnokova vláda na letošek naplánovala deficit 112 miliard korun. Sobotkův kabinet chce ale zabojovat o to, aby to bylo méně. Ministerstvo financí se proto rozhodlo, že v rozpočtu zaváže prostředky ve výši 5 miliard korun. To prakticky znamená, že se některé finance zmrazí a jednotlivá ministerstva je nemohou utratit bez souhlasu vlády. 

Česká ekonomika se ke konci roku dostávala do kondice

Celá tuzemská ekonomika ke konci loňského roku rostla, i když v posledním čtvrtletí to bylo pomaleji, než odborníci očekávali. „Za touto změnou stojí slabší spotřeba domácností, investic i zahraničí obchod. Jde ale o velmi drobnou změnu, která v podstatě vyplývá z revize dat,“ říká ekonom Dufek. 

Zpřesněné informace dnes zveřejnil Český statistický úřad. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 1,2 procenta a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,9 procenta, což je potvrzení předchozího odhadu. 

Lidé si podle odborníků dost rozmýšlí, za co peníze utratit. „Po dvou letech poklesu reálných mezd a rostoucí nezaměstnanosti tady nebyla výrazná chuť utrácet,“ potvrzuje Dufek. To se ale začalo trošku zlepšovat v závěru roku a lidé podle něj budou víc utrácet i letos. K lepší náladě spotřebitelů by mohla přispět stabilizace na trhu práce i pozitivní vývoj mezd, asi 16 procent firem totiž plánuje zaměstnancům přidat. A domácnosti ušetří letos i na levnějších energiích, peníze tak budou moci utratit jinde. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 35 mminutami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 3 hhodinami

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 4 hhodinami

Společnost ČEPS odmítá, že by už ve středu byla varována před možným přetížením sítě

Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.
před 14 hhodinami

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 15 hhodinami

Čína v odvetě omezí dovoz zdravotnických prostředků z EU

Čína v odvetě omezí dovoz zdravotnických prostředků z Evropské unie, jejichž hodnota přesahuje 45 milionů juanů (131 milionů korun). S odkazem na sdělení ministerstva financí v Pekingu to uvedla agentura Reuters. Čína omezí i dovoz zdravotnických prostředků z jiných zemí, pokud obsahují komponenty vyrobené v EU v hodnotě vyšší než padesát procent hodnoty smlouvy. Opatření platí od neděle.
včera v 10:25

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
včera v 06:00

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025
Načítání...