Deficit loni výrazně klesl, jenže tak trochu nechtěně

Praha - Deficit veřejných financí loni klesl na 1,44 procenta hrubého domácího produktu. Předloni se přitom pohyboval nad čtyřmi procenty. Česko tak poprvé od roku 2008 splnilo podmínku pro přijetí eura. Analytici ale upozorňují, že je to na úkor vládních investic. Schodek pod třemi procenty HDP, což je právě kritérium pro přijetí společné měny, plánuje kabinet udržet i letos.

Podle statistiků se podařilo deficit snížit díky tomu, že zatímco příjmy státní pokladny rostly, výdaje se naopak podařilo oproti předchozímu roku snížit. „Příjmovou stranu ovlivnil zejména růst objemu vybraných daní, a to především daní z produktů. Mezi dominantní vlivy na straně výdajové patří pokles investičních výdajů na úrovni centrální i místní vlády,“ uvedl ČSÚ. 

Vláda málo investovala

Jenže i když by se mohlo zdát, že jde o pozitivní trend, analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek upozorňuje, že pokles vládního deficitu je vlastně „nechtěným dítětem“. Vláda totiž loni málo investovala. ČSÚ upozornil, že investice meziročně poklesly konkrétně o 12 procent. „Ke snížení výdajů došlo převážně u investic do infrastruktury kvůli nepřipravenosti projektů v důsledku zpřísnění pravidel a extrémní opatrnosti úředníků po několika korupčních kauzách. Výsledkem byla fiskální restrikce, která nepochybně prohloubila recesi v české ekonomice,“ komentuje to Sobíšek. 

Podobný názor má i analytik ČSOB Petr Dufek: „Není rozhodně chvályhodné, že veřejný sektor šetří spíše v investicích než na běžném provozu. Zvláště když ekonomika procházela v posledních pěti letech dvěma recesemi.“

Bilanci vládního deficitu a dluhu předkládá každá členská země Evropské unie Evropské komisi vždy ke konci března a září. Podle maastrichtských kritérií by výše deficitu neměla překročit 3 procenta hrubého domácího produktu. Do 23. dubna by se k výsledkům měla vyjádřit Evropská komise. 

Statistika deficitu vládních institucí
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Vláda zaváže 5 miliard korun

Ke konci letošního března dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu přes 324 miliard korun. To je meziročně téměř o desetinu víc. Podílely se na tom zejména příjmy z Evropské unie a z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě.  Ministerstvo financí také tvrdí, že se mu daří lépe bojovat s daňovými úniky. Celkové výdaje pak přesáhly 280 miliard korun. Přebytek hospodaření je tak zhruba 44 miliard. „Výdaje českého státního rozpočtu jsou řádově na velmi podobných úrovních jako v roce 2013,“ podotkl náměstek ministra financí Jan Gregor.

Rusnokova vláda na letošek naplánovala deficit 112 miliard korun. Sobotkův kabinet chce ale zabojovat o to, aby to bylo méně. Ministerstvo financí se proto rozhodlo, že v rozpočtu zaváže prostředky ve výši 5 miliard korun. To prakticky znamená, že se některé finance zmrazí a jednotlivá ministerstva je nemohou utratit bez souhlasu vlády. 

Česká ekonomika se ke konci roku dostávala do kondice

Celá tuzemská ekonomika ke konci loňského roku rostla, i když v posledním čtvrtletí to bylo pomaleji, než odborníci očekávali. „Za touto změnou stojí slabší spotřeba domácností, investic i zahraničí obchod. Jde ale o velmi drobnou změnu, která v podstatě vyplývá z revize dat,“ říká ekonom Dufek. 

Zpřesněné informace dnes zveřejnil Český statistický úřad. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 1,2 procenta a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,9 procenta, což je potvrzení předchozího odhadu. 

Lidé si podle odborníků dost rozmýšlí, za co peníze utratit. „Po dvou letech poklesu reálných mezd a rostoucí nezaměstnanosti tady nebyla výrazná chuť utrácet,“ potvrzuje Dufek. To se ale začalo trošku zlepšovat v závěru roku a lidé podle něj budou víc utrácet i letos. K lepší náladě spotřebitelů by mohla přispět stabilizace na trhu práce i pozitivní vývoj mezd, asi 16 procent firem totiž plánuje zaměstnancům přidat. A domácnosti ušetří letos i na levnějších energiích, peníze tak budou moci utratit jinde. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
00:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...