Platy mají růst všem kromě učitelů, Chládek je proti

Praha - Spory o podobu státního rozpočtu pokračují. Nepomohl přitom ani nový, štědřejší návrh ministra financí. Andrej Babiš (ANO) sice navrhl od příštího roku zvýšení průměrných platů většiny státních zaměstnanců, podle materiálu určeného pro koaliční radu ale mají být jedinou výjimkou učitelé. Těm zatím ministerstvo financí navrhlo platy zmrazit. S nulovým nárůstem platů učitelů ale zásadně nesouhlasí ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Nový návrh ministra financí Andreje Babiše počítá od roku 2015 se zvýšením platů většiny státních zaměstnanců o osm procent. Průměrný měsíční plat policisty tak má vyrůst o 2 500 korun, vojáka o 2 000 a u státního úředníka to má být 1 900 korun. Ovšem plat učitelů se navyšovat nemá. 

„Je to variantní propočet, který dalo na stůl ministerstvo financí. My jako sociální demokraté přirozeně usilujeme o to, aby se zlepšilo odměňování,“ vysvětluje premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. 

Samotný ministr financí se ke svému citlivému dokumentu nechtěl vyjadřovat. Už teď je ale jasné, že ho bude mít problém v koalici prosadit. Ministrovi školství Marcelu Chládkovi se vůbec nelíbí, že zapomněl v návrhu na zvyšování platů na učitele. 

ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) o návrhu rozpočtu

„Je naprosto nepředstavitelný. Pokud by takto rozpočet zůstal, tak já bych se styděl předstoupit před učitele, ale i před nepedagogické pracovníky.“

Chládek chce učitelům přidat aspoň dvě procenta, tedy minimálně 500 korun měsíčně. To by však rozpočet vyšlo na dvě miliardy ročně. Ale že by učitelé měli dostat přidáno, si myslí i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. 

Vyšší platy vyjdou na více než šest miliard

I bez zvýšení platů pro učitele by Babišův návrh přišel rozpočet na 6,3 miliardy korun ročně. A právě to se nelíbí pravicové opozici. Tvrdí, že na razantní přidávání některým státním zaměstnancům nemá stát peníze. „Snažili bychom se nezvyšovat deficit státního rozpočtu a to pravděpodobně by nešlo tím, že bychom všem naslibovali, že zvýšíme platy,“ uvádí předseda ODS Petr Fiala. Podle předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury by šest miliard k dispozici bylo, kdyby se řádně hospodařilo se státním rozpočtem. 

4 minuty
Události: Zmrazí se platy učitelů?
Zdroj: ČT24

Pokud by návrh ministerstva financí v koalici prošel, dostali by třeba hasiči nebo policisté příští rok přidáno více peněz než poslanci a senátoři. Těm zatím koalice navrhuje zvýšit základní platy o 600 korun měsíčně. 

Přehled platů 

Jestliže platy poslanců porostou o jednou procento, jak plánuje vláda, k současné základní mzdě 55 900 korun měsíčně dostanou zmíněných 600 korun navíc. Kromě toho ale zákonodárci pobírají i náhrady až 39 400 korun. 

Státní zaměstnanec na přelomu roku bral průměrně 25 107 korun hrubého měsíčně. Vyplývá to ze státního závěrečného účtu. Tedy méně, než je průměrná mzda, která v Česku na konci loňského roku klesla na 26 637 korun. 

Právě mzdy ve školství, které by podle aktuálního návrhu růst neměly, ke konci loňského roku činily skoro 26 tisíc korun hrubého měsíčně. V nich jsou ale započítáni i třeba ředitelé škol. Platy řadových kantorů se pohybovaly kolem 24 500 korun. A to je méně než průměr ve státní správě. V případě, že by všem kromě učitelů mzdy rostly, rozdíl by se ještě zvětšil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 9 mminutami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
15:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 5 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 9 hhodinami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 10 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...