Jak ušetřit na datovém připojení v zahraničí

Praha – Na zahraniční dovolenou se v létě chystá pět milionů Čechů. A pokud neopustí evropské teritorium, mohou díky klesajícím cenám roamingu volat domů výrazně levněji než v předchozích letech. O polovinu levnější než loni navíc bude i posílání mailů a stahování dat. Evropská komise totiž dnes oznámila, že od července sníží cenové limity pro mobilní datový roaming.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/fatchoi

Zatímco ještě nedávno byly pro cestovatele nezbytností mapa, kamera, průvodce či slovník, dnes stačí jediná věc – chytrý telefon nebo tablet. Bez mobilu si svoji dovolenou nedokáže představit téměř 90 procent Čechů. Teď navíc volání z ciziny zlevnilo. 

Ze zemí Unie se místo v posledních letech běžných 35 korun za minutu volá do Čech zhruba za 6,30 koruny. Zvednout telefon třeba v Chorvatsku pak vyjde na necelé 1,70 koruny. A kdo chce ušetřit ještě víc a má možnost wi-fi připojení zdarma, využívá komunikátory. Přes ně volá i píše. 

Aktualizace v zahraničí raději vypněte

Zlevňují přitom i data. Přesto může výrazně prodražit účet za telefon i jeho nastavení.  „Problém je v tom, že chytré telefony dnes dělají spoustu jiných věcí. Připojují se k dalším službám, stahují si aktualizace a to může přinést vysokou spotřebu dat,“ vysvětluje odborník na telekomunikace z portálu iDnes.cz Luděk Vokáč. 

Video Roaming zase zlevní
video

Roaming zase zlevní

Cestovatelům, kteří chtějí být on-line, se ale nejvíc vyplatí koupě karty SIM v dané zemi –  pořídit se dá už za 10 či 15 eur. A v neevropských zemích se vyplatí i pro volání. SIM karty pro turisty nabízejí obchody se suvenýry či čerpací stanice. 

Navíc Evropská komise pracuje na úplném odbourání roamingových poplatků. Upozorňuje, že díky krokům, které EU začala přijímat v roce 2007, se již ceny za roamingové služby snížily o 80 až 90 procent.