Mladistvých závislých na kratomu přibývá, utrácejí tisíce, končí v nemocnici. Je dostupný všude

7 minut
168 hodin: Dětská droga
Zdroj: ČT24

Stát začíná připravovat regulaci prodeje kratomu. Je to látka, kterou si v poslední době velice oblíbili mnozí mladiství i některé děti. Populární je mezi vysokoškoláky, středoškoláky a stále častěji proniká i do aktovek v základních školách. Je to také látka, která může vyvolat závislost na opiátech. Dostupná je bez omezení všude – ve večerkách, v automatech, na internetu… Popularitou a možnou regulací kratomu se zabýval Jaroslav Hroch ve 168 hodinách.

Kratom jednorázově v menších dávkách povzbuzuje, při větších naopak utlumí. Dlouhodobě vyvolává závislost. „Metabolid metragininu, což je alkaloid, který je obsažený v kratomu, se váže na opioidní receptory, stejně jako se váže morfium, heroin a další opiáty. To znamená, že klinický obraz je podobný těmto závislostem,“ upozornil adiktolog Tomáš Jandáč z 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pro Českou televizi popsal své problémy mladík, který se k látce dostal ve svých šestnácti letech a dávky začal navyšovat, aby se vyrovnal s návratem do nemilované školy a na internát po covidové pauze.

Když se začal potýkat s depresemi, opět zvýšil dávku. Nakonec utrácel čtyři tisíce korun měsíčně. Zhubl sedm kilogramů a letos v zimě zkolaboval. „Měl jsem rozdvojené vidění, silný svalový třas, do toho se ještě nalepil panický atak, protože jsem otékal. Vezla mě sanitka,“ popsal. Musel pak podstoupit odvykací léčbu. I nyní připouští, že má na kratom chuť, i když se nutkání pořídit si ho zatím ubránil.

Jeho matka si loni v létě sice všimla, že něco pije, myslela si však, že je to nějaký čaj. „Je to hrozně podobné čaji matcha,“ podotkla.

„Sběratelský předmět“ s pesticidy, který poškozuje játra

Látka je nejenom návyková, ale při kombinaci s alkoholem či léky hrozí při předávkování smrt. „Za poslední rok zemřelo zhruba padesát osob takzvaně s kratomem. To znamená, že mezi látkami, které byly zjištěny, že je zkonzumovali, byl i kratom,“ poukázal ředitel policejní Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Kontroly v zahraničí také podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ukázaly, že v balíčcích s kratomem jsou pesticidy a těžké kovy. V Česku takové kontroly podle něj nejsou možné.

Mladistvých závislých na kratomu za poslední rok výrazně přibylo. Je to i tím, jak snadno je dostupný. I když si adiktolog Jandáč myslí, že „děti moc dobře vědí, co kratom je“, na balíčcích s ním žádné přímé varování není. Pouze je na nich napsáno, že zboží „není určeno k přímé konzumaci“ a je označeno za „sběratelský předmět“.

Prodávat se mohou bez jakékoli kontroly kdekoli – v kamenných obchodech i na internetu, existují i automaty s balíčky kratomu. „Nemáme o tom iluze. Ale, jak říkám, je to na každém,“ podotkl majitel jednoho z obchodů nabízejících tuto látku.

S tím, že je návyková látka prodávána jako „sběratelský předmět“, podle jejího mluvčího Jiřího Fröhlicha nic nenadělá ani Česká obchodní inspekce. „Nemůže nahrazovat chybějící legislativu,“ zdůraznil.

Na Slovensku zakázáno, v Česku se diskutuje

Kratom v Česku není zakázaný ani nijak regulovaný. Přitom i v Thajsku, kde roste, je dostupný jen s omezením (místní hlavně žvýkají listy) a třeba na Slovensku je zakázaný. V Praze se ale teprve diskutuje, jak k němu má stát přistoupit. „Opakovaně jsme navrhovali, aby se kratom zařadil mezi návykové látky. Je skupina odborníků na Úřadu vlády, kteří to diskutují. Stále tam není shoda,“ popsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Podle něj ale i přes trvající diskusi ministerstvo zřejmě zařadí kratom do novely vyhlášky o seznamu návykových látek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Median: Volby by v únoru vyhrálo ANO, do sněmovny by prošlo sedm subjektů

Sněmovní volby by v únoru podle volebního modelu agentury Median vyhrálo ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Koalice SPOLU by získala 18,5 procenta, pro STAN by hlasovalo deset procent voličů. Do dolní komory by se podle modelu dostalo celkem sedm stran a hnutí, včetně Motoristů sobě, SPD, Pirátů a uskupení Stačilo! Model ještě nezohledňuje v březnu podepsané memorandum o spolupráci mezi SPD, Svobodnými, Trikolorou a stranou PRO.
28. 3. 2025

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
28. 3. 2025

Nová linka přispívá k lékové soběstačnosti, za rok vyrobí až 100 milionů injekcí

V Brně se otevřela nová výrobní linka na injekční přípravky, které pomáhají třeba pacientům s revmatem. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je schopná zásobovat nejen republiku, ale celou Evropu, za rok vyrobí až sto milionů předvyplněných stříkaček. Resort mluví o dalším kroku k posílení lékové soběstačnosti, Evropa je ovšem stále na výpadky náchylná. Česko například řeší nedostatek léčivé látky cinacalcet, která se používá u dialyzovaných pacientů.
28. 3. 2025

Česko chystá nový varovný systém, spustí kampaň

Požáry, povodně, havárie, kybernetické útoky, pandemie nebo válka – ve všech krizových situacích by lidé měli být schopní postarat se o sebe vlastními silami alespoň tři dny. Doporučuje to Evropská komise. Česko už se chystá, připravuje nový varovný systém a po vzoru Finska spustí kampaň 72 hodin. K dispozici bude speciální web a domácnosti dostanou manuály pro přežití právě na tuto dobu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Benzen je prokázaný ve studni v chatové oblasti, znečištění se šíří k Bečvě

Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří, prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Vláda přijala usnesení, které doporučuje olomouckému hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO) vyhlásit stav nebezpečí. Podle hejtmana o případném vyhlášení rozhodne v pátek bezpečnostní rada kraje.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Ve Veselí nad Moravou začaly práce na největším rekreačním přístavu v Česku

První etapa rozšíření přístavu Baťova kanálu začala ve čtvrtek ve Veselí nad Moravou. Práce za 78,4 milionu korun bez DPH obnášejí kromě jiného vybudování 31 lodních stání, která budou turisté smět využívat od příští plavební sezony. Dosud má přístav 35 stání. V nejbližších letech chce ministerstvo dopravy do rozvoje rekreační plavby na Baťově kanále investovat prostřednictvím Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC) téměř dvě miliardy korun.
27. 3. 2025

CzechPointy fungují osmnáct let, už jsou na více než sedmi a půl tisíci místech

Největší pobočková síť služeb veřejné správy CzechPoint je lidem k dispozici osmnáct let. První vznikl na radnici městské části Praha 13, nyní funguje na více než sedmi a půl tisíci místech. Přesto je stále prostor pro další rozvoj, zejména v nejmenších obcích. V plánu je i rozšíření dostupných úkonů.
27. 3. 2025
Načítání...