Pákistán propustil vězněnou Češku

Česká občanka Tereza Hlůšková, kterou celníci v roce 2018 zadrželi v Láhauru s devíti kilogramy heroinu, byla v sobotu propuštěna z pákistánského vězení.  Ambasáda jí nyní pomůže s návratem do Česka. Na Twitteru o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Propuštění předcházelo rozhodnutí odvolacího soudu, který ženu před několika týdny zprostil obžaloby.

Propuštění Hlůškové se v sobotu očekávalo. Ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo, že soud v Láhauru vyhotovil písemný rozsudek o osvobození, čímž splnil nezbytný procesní úkon. Mluvčí ministerstva Eva Davidová v pátek také oznámila, že rodina propuštěné si nepřeje informovat veřejnost o organizaci cesty z Pákistánu zpět do Česka.

S Hlůškovou je v kontaktu Český zastupitelský úřad v Láhauru, který jí pravděpodobně poskytne ubytování. Z Pákistánu neodletí hned, bude muset počkat na vhodný spoj. Letenku jí zaplatí příbuzní.

Propuštěná Češka se ale musí z Pákistánu dostat co nejdříve. Hrozí totiž, že se její případ dostane k nejvyššímu soudu, který odvolací verdikt zruší. V tom případě by zůstala pravomocně odsouzenou a musela by znovu nastoupit do vězení.

V případě, že stihne ze země odletět včas a dostane se do Česka, jí už návrat do Pákistánu hrozit nebude. Blízkovýchodní stát totiž s Českou republikou nemá uzavřenou smlouvu o vydávání zločinců. Pokud by nejvyšší pakistánský soud rozhodl, že je odvolání neplatné, kauzu by řešily české úřady.

Hlůšková tvrdila, že jí někdo drogy podstrčil

Pákistánští celníci zadrželi mladou Češku 10. ledna 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru. V jejím kufru nalezli devět kilogramů heroinu. Speciální soud nyní pětadvacetiletou ženu vzápětí poslal na čtrnáct dní do vyšetřovací vazby, kterou  několikrát prodloužil. O deset dní později policisté zadrželi také jejího údajného komplice.

Soud začal 1. března 2018. Líčení bylo několikrát odročeno kvůli absenci vyšetřovatele, nepřítomnosti svědků, stávce místní jurisdikce nebo kvůli tomu, že byl soudce na náboženské pouti. Dalším důvodem byl kriketový turnaj.

Odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě osm set dolarů (asi 17 500 korun) byla 20. března 2019. 

Letos v dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí před několika týdny podle jejího právníka dal za pravdu, byla zproštěna obžaloby.

Hlůšková v minulosti tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a heroin jí někdo do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 9 mminutami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 5 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 6 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
před 15 hhodinami

Poškozený balík nepřebírat a nafotit, radí logistici

Poškozené jsou podle dopravců jen dvě zásilky ze sta, i tak se ale vyplatí vědět, jak postupovat. Pokud je balík zdeformovaný, je klíčové jej nepřebírat a ihned vše zdokumentovat a nahlásit dopravci nebo odesílateli. Reklamace je pak výrazně jednodušší. Přepravci také požadují doklad o obsahu balíku a jeho hodnotě, nejlépe fakturu nebo čestné prohlášení. Dopravci i odesílatelé zároveň upozorňují, že zásilka má být zabalena tak, aby přežila i pád přibližně z metrové výšky.
před 17 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
před 17 hhodinami

O Dukovanech či sankcích debatovali hosté Politického spektra

O sněmovních volbách, daňovém systému, státním rozpočtu, dostavbě Dukovan i sankcích uvalených na Rusko diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnili Tomáš Roud za hnutí Voluntia, ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík a předseda hnutí JaSaN Vladimír Štěpán.
před 21 hhodinami

Historická kolona připomněla poválečný návrat obrněné brigády

Symbolický návrat československých vojáků do vlasti připomněl v sobotu v Praze průjezd historické vojenské kolony. Akce nazvaná Velký návrat se konala u příležitosti osmdesátého výročí osvobození Československa a návratu Československé samostatné obrněné brigády z druhé světové války. Součástí programu byla i výzva veřejnosti, aby přispěla k doplnění legionářské historie. Lidé mohou posílat dobové fotografie z rodinných archivů na speciálně zřízený e-mail prehlidka@csol.cz nebo je donést do Muzea československých legií na náměstí I. P. Pavlova v Praze.
před 22 hhodinami
Načítání...