Nového šéfa žalobců chce Benešová navrhnout do konce června

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Kabinet bude podle ní schvalovat nástupce Pavla Zemana pravděpodobně přespříští týden a bude jím jeden ze současných žalobců, oznámila Benešová v CNN Prima News.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
Zdroj: ČTK Autor: Libor Plíhal

„Určitá jména mám připravená, mám i náhradníky,“ konstatovala ministryně spravedlnosti. Kabinetu přinese k projednání jedno jméno, další bude mít v záloze. Na pondělní jednání vlády ještě návrh předložit nestihne, potřebuje ještě například souhlas navrhovaných či informace o jejich bezpečnostních prověrkách.

Podle ministryně má být nový šéf NSZ respektovanou osobností, která prošla veškerými stupni soustavy státních zastupitelství. „Bude to někdo známý. Nebudu tahat žádné králíky z klobouku,“ prohlásila Benešová.

Jednala s oběma vrchními státními zástupci Lenkou Bradáčovou i Ivem Ištvánem, s některými krajskými žalobci i s lidmi z NSZ. V užším výběru je podle ní například Zemanův první náměstek Igor Stříž.

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) v debatě CNN Prima News upozorňoval, že Benešová by v současnosti nového šéfa Nejvyššího státního zastupitelství navrhovat neměla.

Schvalovat ho bude totiž vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO), který je trestně stíhán. Proces volby proto budou zákonitě provázet spekulace. Zemanova nástupce by měl schvalovat až příští kabinet, do té doby by měl státní zastupitelství vést první náměstek, věří Pospíšil.

Dosavadní šéf NSZ Zeman oznámil rezignaci na funkci v polovině května, skončí k 30. červnu. Mezi důvody svého rozhodnutí uvedl i tlaky ze strany Benešové.