Policie navrhla obžalovat Babiše a bývalou manažerku Agrofertu za dotaci na Čapí hnízdo

Policie v pondělí navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak. „Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám,“ uvedl Babiš.

Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako kauza Čapí hnízdo předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci. Předložený spisový materiál má rozsah čítající přes 34 tisíc listů a státní zástupce se jím bude nyní zabývat, aby mohl rozhodnout, zda ve věci podá obžalobu, zastaví trestní stíhání, či vyřídí věc jiným způsobem,“ uvedl v pondělí Cimbala. 

„O způsobu vyřízení věci bude společnost s ohledem na citelný veřejný zájem informována prostřednictvím sdělovacích prostředků,“ dodal Cimbala, podle kterého však nebude státní zastupitelství v průběhu sledování spisového materiálu a zpracování případu státním zástupcem poskytovat bližší informace.

Obhájci obou obviněných Josef a Michael Bartončíkovi se byli minulý týden v budově pražské policie seznámit s policejním spisem, následně Josef Bartončík avizoval, že policii navrhne další důkazy. Pokud ale policie nepovažuje návrhy obhájců na doplnění vyšetřování za nutné, může je odmítnout.

Návrh policie padl několik dnů před hlasováním sněmovny o vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu ANO a sociálních demokratů. Zajištěnou podporu vláda dosud nemá.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Deml

Jde o uměle vytvořenou pseudokauzu, říká Babiš

„Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará čtrnáct let a vyšetřování se táhne pět let. A už jednou byla státním zástupcem zastavena,“ řekl na posun v kauze Andrej Babiš.

„Můj postoj k ní je nadále stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám. Zároveň stále věřím, že náš justiční systém je spravedlivý a v této věci se to, doufám, ukáže,“ dodal premiér. Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. 

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nechce posun ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo komentovat. Do rozhodnutí státního zástupce není o čem spekulovat, uvedl. Lídři koalice Spolu nevěří tomu, že Babiš kvůli kauze složí funkci. Šéf lidovců Marian Jurečka připomněl čtvrteční hlasování o nedůvěře.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Advokát a člen Unie obhájců Ondřej Múka k posunu v kauze Čapí hnízdo

Zdroj: ČT24

Původně byl stíhán i Jaroslav Faltýnek a premiérova rodina 

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů. 

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018.

Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman 4. prosince 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Ekonomický deník v polovině května s odkazem na nejmenované zdroje informoval, že vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil k 31. květnu končí u policie, odchází do civilu. Mluvčí pražských policistů tuto informaci nepotvrdil.