Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów, chce zastavit těžbu

Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním hnědouhelného dolu Turów. Bude požadovat zastavení těžby. Rozhodla o tom vláda. Důvodem žaloby je podle ministerstva zahraničí hlavně negativní dopad těžby na regiony Hrádecko a Frýdlantsko, kde lidem ubývá spodní voda. Polské ministerstvo ovzduší a životního prostředí podle televize TVN 24 žaloba překvapila, očekávalo spíše ukončení sporu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že se dlouho snažil spor vyřešit bez soudu, nevedla k tomu ale ani jednání před deseti dny ve Varšavě. Těžba má podle něj negativní každodenní vliv na životy desetitisíců Čechů.

Petříček se obává protahování soudu. „Mezitím jim důl bude dál odvádět vodu a dál bude prach znečišťovat vzduch, který dýchají,“ dodal. Proto podle něj Česko podá i návrh na předběžné opatření. Pokud by mu soud vyhověl, těžba by se musela do vynesení rozsudku zastavit.

Mluvčí polského ministerstva ovzduší a životního prostředí Aleksander Brzózka podle televizní stanice TVN 24 řekl, že resort je překvapený. Upozornil na to, že při nedávné návštěvě delegace vedené českým ministrem zahraničí ve Varšavě se jednalo i se zástupci českého ministerstva životního prostředí. „Z průběhu jednání se dalo usuzovat, že existuje šance na smírné ukončení sporu,“ zdůraznil Brzózka. Polská strana kategoricky popírá vliv dolu na situaci v Česku. Turów dodává uhlí hlavně do blízké elektrárny.

Žaloba k Soudnímu dvoru Evropské unie směřuje především na porušení práv českých občanů. Soudní dvůr se bude nejdříve podle ministerstva zabývat návrhem na předběžné opatření, které by mohlo být vydáno v řádu několika týdnů. Spor může až do vynesení rozsudku ukončit dohoda obou stran.

Podle ministerstva dostane Polsko možnost se nejprve k žalobě písemně vyjádřit, poté začne ústní část procesu. Následovat by mělo stanovisko generálního advokáta. Pokud soudní dvůr přistoupí na český návrh projednat věc přednostně, rozsudek by mohl vynést zhruba za jeden rok, uvedlo ministerstvo.

Rozhodnutí vlády ekologové uvítali. Žaloba je podle nich jediný prostředek, jak ochránit lidi i životní prostředí ohrožené těžbou. „Jsme rádi, že česká vláda vyslyšela naše výzvy a hájí práva svých občanů proti arogantní těžební společnosti. Polská strana dlouhodobě s Českem nekomunikovala a odmítala se zabývat jeho požadavky,“ uvedla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová. Podle ní ekologové nevěří, že by došlo ke zlepšení, i pokud by Polsko po podání žaloby slíbilo vyjít Česku vstříc.

Žalobu podle dřívějších vyjádření podporuje i Liberecký kraj, který s Turówem sousedí.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu loni v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Lidé z příhraničí v Libereckém kraji se podobně jako obyvatelé Saska obávají zvýšeného hluku a prašnosti, ale hlavně ztráty vody.

Evropská komise v právně nezávazném stanovisku ke sporu Česka s Polskem kvůli Turówu v prosinci došla k závěru, že polská strana nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nesprávně o svých záměrech informovala sousední státy.