Kvůli ptačí chřipce začnou platit omezení. Veterináři ji objevili na dalších dvou místech

Ptačí chřipka se v úterý potvrdila v dalších dvou lokalitách v jižních Čechách. Jedna je na kraji Českých Budějovic, druhá v Hradišti u Písku. V obou šlo o volně žijící drůbež a virus H5N8. Sdělili to zástupci Státní veterinární správy (SVS). Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé republice větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.

„Nákaza byla prokázána u pěti divokých kachen a jedné labutě nalezených na Starohaklovském rybníku na okraji Českých Budějovic,“ uvedl veterinární mluvčí Petr Vorlíček. Stejný kmen byl detekován také u labutě nalezené na Otavě v katastrálním území Hradiště u Písku. Kvůli nálezu u českobudějovického rybníku v úterý jihočeští veterináři kontrolovali zasíťování ptáků v zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou.

„Vzhledem k tomu, že se nákazová situace ohledně ptačí chřipky zhoršuje, rozhodli jsme společně se SVS o několika opatřeních, která budou platná pro chovatele po celé republice. Kvůli dalšímu šíření nákazy omezujeme volný chov drůbeže, prodej a přemísťování živé drůbeže a také svody drůbeže a ptáků. Současně se chovatelům omlouváme za komplikace,“ dodal ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Zákaz volného chovu drůbeže bude platit pro profesionální chovatele, kteří podléhají evidenci podle plemenářského zákona. Pokud chovatelé nové zákazy poruší, hrozí jim pokuta 100 tisíc korun jako fyzickým osobám a až dva miliony korun pro právnické nebo podnikající osoby. Evidovat ze zákona se musí ti, kteří mají minimálně 500 kusů drůbeže na hospodářství. Pokud produkují i násadová vejce, stačí 100 kusů drůbeže, nebo hejna nosnic pro produkci konzumních vajec uváděných na trh.

Zakázané budou trhy i výstavy

Výjimky z tohoto opatření budou moci povolit krajští veterináři. „Za podmínky, že krmivo a voda se ptákům podává uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřeškem, které zabraňují kontaktu volně žijících ptáků s tímto krmivem nebo vodou, a v případě, že drůbeži je zabráněno v přístupu na otevřené vodní plochy nebo toky,“ informoval ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Stát dále zakazuje přemisťování nebo prodej drůbeže, která nepodléhá evidenci podle zákona. „Rovněž se zakazují trhy s drůbeží a ostatním ptactvem, výstavy, přehlídky, výkonnostní zkoušky a chovatelské soutěže i soutěže poštovních holubů,“ dodali veterináři.

Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé bude mít choroba ekonomické dopady zejména na exportéry drůbeže a násadových vajec, pokud některé země mimo Evropskou unii zakážou dovoz těchto produktů.

„Směrem ke spotřebitelům považujeme za zcela zásadní informovat, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele trvale naprosto bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné. Většina drůbeže v komerčních hospodářstvích je v současnosti chována v halových systémech, jsou zabezpečeny před vniknutím volně žijících zvířat a pod důslednou průběžnou kontrolou,“ vysvětlil prezident komory Jan Doležal.

Tajemnice uvedla, že se v Česku chová více než 24 milionů kusů drůbeže všech druhů, soběstačnost v drůbežím mase je zhruba 65 procent, u vajec kolem 80 procent. „Ani za této situace nepředpokládáme u těchto komodit propady produkce,“ podotkla.

Vloni museli veterináři vybít na 140 tisíc ptáků

V Jihočeském kraji se ptačí chřipka H5N8 potvrdila minulý týden u volně žijících labutí na Zlivickém rybníku na Písecku. Pak se výskyt prokázal v malochovu v Dlouhé Lhotě, kde část ptáků uhynula, zbytek veterináři utratili.

V České republice se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. Tehdy se zde muselo utratit 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

Načítání...