
V chovu s ptačí chřipkou na Táborsku v sobotu usmrtili zbylá zvířata, v pondělí začnou kontroly
Pomocí injekce bylo v sobotu utraceno sedmnáct kusů z celkem zhruba třiceti, během dvou dnů část ptáků už uhynula. Nemoc nejspíš zavlekly do chovu divoké kachny, které se slétávají na rybník před domem. „My jsme je tady s manželem i krmili, mysleli jsme si, že jim pomůžeme, a ještě jsme si to sem přitáhli,“ konstatuje obyvatelka Dlouhé Lhoty Radka Hrstková.
Chovatelé v oblasti by měli schovat krmivo, vodu, i samotnou drůbež. Podle toho se už řídí také ve Zlivicích na Písecku, kde na ptačí chřipku uhynuly dvě labutě. Starostové obcí v tříkilometrovém ochranném pásmu od ohniska nákazy dostanou také veterinární nařízení s povinností zajištění soupisu všech ptáků chovaných v obcích. Soupis musí provést do 29. ledna. Určené bylo také desetikilometrové pásmo dozoru.
Ptačí chřipka dokáže zdecimovat malá hospodářství i velké komerční chovy. V roce 2017 veterináři utratili v Česku zhruba sto tisíc kusů drůbeže. Všechny komerční chovy bude nyní Státní veterinární správa (SVS) kontrolovat. Jak potvrdil Kouba, už obvolávají jejich majitele, v pondělí začne sčítání chovů kolem Dlouhé Lhoty.
V Evropě je hlášeno už přes 170 případů
Ve čtvrtek se choroba potvrdila v Česku letos poprvé, a to virem H5N8, který je nebezpečný pro ptáky, člověku ale neublíží.
„Jen od začátku roku je v Evropě hlášeno 170 případů výskytu ptačí chřipky v chovech drůbeže, zejména krůt, 78 ohnisek u volně žijících ptáků a dvě ohniska u ptáků žijících v zajetí, jedno ohnisko na sousedním Slovensku,“ uvedla v pátek ráno.
V Česku se ptačí chřipka kromě loňska, kdy muselo být vybito kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.