Stovky autobusových dopravců protestují proti vládě. Stěžují si na nízkou podporu

Zhruba tři stovky autobusových zájezdových dopravců na parkovišti PVA EXPO Praha Letňany protestují proti vládě. Vadí jim postupy při řešení podpory sektorů zasažených pandemií. Chtějí od státu vyšší podporu. Dopravci se začali v neděli dopoledne sjíždět na parkoviště letňanského výstaviště. Původně měli odpoledne vyrazit na protestní jízdu k Letišti Václava Havla, ale po domluvě s policisty se rozhodli, že nechtějí komplikovat dopravu v okolí letiště, a od záměru ustoupili.

Video Zprávy
video

Studio ČT24: Autobusoví zájezdoví dopravci protestují

Zdroj: ČT24

Dopravcům se nelíbí postup vlády, která podle iniciativy Za autobusy jejich obor přehlíží. „Ztráty jednotlivých dopravců činí letos 80 až 100 procent tržeb,“ řekl předseda iniciativy Jiří Vlasák. Zakázky nyní klesly dopravcům téměř na nulu, obnovení provozu většina z nich očekává až v polovině příštího roku.

Stát na podzim rozdělil mezi dopravce miliardu korun, podle firem to však kvůli pokračující krizi na záchranu oboru nestačí. Bez další pomoci podle nich může zájezdová doprava zkolabovat.

Havlíček bude s dopravci jednat v lednu

Dopravci na nedělní akci zvali i ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO), ten však pozvání podle iniciativy odmítl a s dopravci bude jednat v lednu. Téměř miliardové kompenzace, které stát v listopadu rozdělil mezi zájezdové dopravce v programu Covid – bus, by měly podle pátečního vyjádření ministerstva dopravy autobusovým firmám pomoci se přizpůsobit situaci až do konce prvního čtvrtletí příštího roku.

Video Zprávy
video

Studio ČT24: Andrej Babiš se vyjádřil k protestům autobusových zájezdových dopravců

Zdroj: ČT24

Ministerstvo v programu dostalo 1054 žádostí o kompenzaci. Většina žadatelů uspěla a peníze by již měli mít na svých účtech, řekl Havlíček. Ministerstvo rozdělilo 932,5 milionu korun pro 3486 vozidel. Zamítnuto bylo 27 žádostí, podle úřadu šlo o dopravce, kteří nebyli držiteli koncese nebo jejich autobusy nesplňovaly podmínky pro dotace, jako je například nízká emisní třída. 

Dotace však podle iniciativy stačily podnikatelům jen na zaplacení dluhů za leasing z jara. Autobusy ovšem stojí stále. „Většinu zájezdových autobusů přitom provozují malí živnostníci, kteří nemají úspory na další půlrok bez příjmů. Z aktuální situace přitom jasně vidíme, že naši klienti si neobjednávají jízdy na jaro, přitom už touto dobou běžně plánují minimálně jarní prázdniny,“ zmínil Vlasák. Podle něj bez další státní pomoci může celý obor zkolabovat. Krize v Česku zasáhla až dva tisíce zájezdových dopravců provozujících dohromady asi devět tisíc autobusů.