Piráti a STAN budou v Plzeňském kraji pokračovat v jednání s ODS a TOP 09

STAN a Piráti se dohodli s ODS a TOP 09, že budou po prvním kole v úterý odpoledne dále jednat o podobě krajské koalice v Plzeňském kraji. Oznámil to hlavní vyjednavač STAN Josef Bernard. STAN, ODS a Piráti zároveň oznámili, že už o možné koalici nebudou jednat s ANO. Toto hnutí i ODS už to vědí, dodal lídr a vyjednavač Pirátů Rudolf Špoták.

Plzeňský kraj
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

„Dohodli jsme se dále, že budeme jednat na půdorysu hejtman pro ODS a TOP 09 a místa v radě a v dalších orgánech paritně podle zastoupení v zastupitelstvu,“ řekl Bernard. V radě by měl STAN a Piráti pět lidí a ODS a TOP 09 čtyři radní včetně hejtmana.

Vzhledem ke krizové situaci způsobené expandující koronavirovou pandemií se všechny strany dohodly o sestavení týmu pro zdravotnictví, který se sejde už v pondělí ve 14 hodin. „Oni (ODS a TOP 09) definovali tři lidi a my (STAN a Piráti) dva, kteří se toho zúčastní,“ řekl Bernard.

Podle něj se strany ještě shodly na tom, že by postupně začaly vytvářet programové prohlášení. „A bavili jsme se o dalších orgánech, jako jsou komise a výbory,“ dodal.

ODS jednala i s ANO, hnutí ale trvá na hejtmanovi

Zástupci ODS jednali ještě po schůzce se STAN a Piráty s vítězným ANO. „Se STAN a Piráty budeme dále jednat v úterý zhruba od 17 hodin,“ řekl jeden z vyjednavačů z ODS, její krajský místopředseda Roman Jurečko.

„ANO nám předložilo návrh, kdy jako vítěz voleb trvá na pozici hejtmana. My jsme řekli, že to není v souladu se základní vyjednávací strategií naší koalice ODS a TOP 09. A proto další jednání s ANO pokračovat nebudou,“ dodal hlavní vyjednavač za ODS Baxa. Proto podle něj není stanovený žádný další termín jednání s ANO. Jurečko ale uvedl, že jsou pořád stejně otevřené obě varianty budoucích koalic, a to jak se STAN a Piráty, tak s ANO. Hnutí ANO by se ale muselo vzdát postu hejtmana, uvedl.

„ANO si musí ještě rozmyslet co a jak,“ řekl ČTK. Při jednání ODS s ANO podle Jurečka ještě vyjednavači ANO nevěděli, že s nimi STAN a Piráti už nechtějí jednat.

„Na schůzce se řeklo, že jednání s ODS jsou pozastavená, ne ukončená. Oni (ODS s TOP 09) požádali, aby mohli jednat se STAN a Piráty, a my jsme řekli, že je to jejich svaté právo,“ řekl lídr a hlavní vyjednavač ANO Roman Zarzycký. Hnutí bude trvat na pozici hejtmana.

„Jiný mandát než vyjednat pozici hejtmana v tuto chvíli také nemáme,“ dodal. Podle Zarzyckého může jedna nebo druhá strana jednání v následujících dnech znovu svolat, termín není dán. Zarzycký řekl, že se vůbec neřešily poměry v krajské radě.