Počet nakažených klíšťovou encefalitidou v červenci výrazně narostl

V červenci se klíšťovou encefalitidou v Česku nakazilo 208 lidí. Nemocných přibylo víc než za celé první pololetí. Na červenec připadá i téměř čtyřicet procent z celkového počtu letos nakažených lymeskou boreliózou. Informace České televizi poskytl Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Státní zdravotní ústav letos do 5. srpna evidoval už 388 případů klíšťové encefalitidy a 1 821 případů lymeské boreliózy. Počet nemocných výrazně vzrostl během července. „Bylo zaregistrováno 208 případů klíšťové encefalitidy a 707 lymeské boreliózy,“ uvedl Patrik Lenz z oddělení analýz epidemiologických dat SZÚ.

Počet nakažených vzrostl i meziročně. V loňském červenci ústav zaznamenal 179 nových případů klíšťové encefalitidy a 602 nových pacientů s lymeskou borreliózou.

  • Pacientů s klíšťovou encefalitidou už letos SZÚ eviduje do 5. srpna 388. Za stejné období v loňském roce to bylo 310. Celkem se v roce 2019 nakazilo encefalitidou 774 lidí, nejvíc za posledních osm let. 
  • Nemocných s lymeskou boreliózou letos do 5. srpna registruje SZÚ 1 821. Za stejné období v loňském roce to bylo 1 760. Celkem vloni SZÚ registroval 4 105 takto nemocných.

Deštivost klíšťatům svědčí

Podle Jana Erharta z Biologického centra Akademie věd ČR stojí za letošní vyšší aktivitou klíšťat zejména vhodné klima. „Zatímco v případě teploty je rozhodující, když je dosaženo spodní hranice 10-12 stupňů Celsia, u vlhkosti platí přímá úměra, tedy čím vyšší vlhkost, tím vyšší aktivita klíšťat,“ vysvětlil již dříve pro Českou televizi Erhart.

Pro prevenci doporučuje zdravotní ústav sledovat předpověď aktivity klíšťat na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na následující víkend platí pátý stupeň, tedy středně velké riziko. „Použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat,“ doporučuje proto tento stupeň ČHMÚ na svém webu.

Včasné odstranění je podstatné zejména tehdy, kdy je klíště infikované encefalitidou. K závažné nákaze totiž stačí, když je takový parazit přisátý dvě hodiny. Mezi hlavní příznaky klíšťové encefalitidy patří v první fázi teploty s únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Proti nemoci je možné se nechat očkovat.

Na rozdíl od encefalitidy dochází k přenosu lymeské boreliózy až po delší době přisátí nakaženého klíštěte. Mezi varovné signály onemocnění patří typická skvrna. Ta se vytvoří do tří týdnů od přisátí klíštěte v místě kousnutí, následně se zvětšuje a většinou v centru zbledne. Mezi další příznaky pak patří únava, horečky, bolesti hlavy, svalů i kloubů. Onemocnění se léčí pomocí antibiotik. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 32 mminutami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 9 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 10 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 10 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 11 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 11 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 12 hhodinami
Načítání...