Muž, který způsobil nehodu na přejezdu v Uhříněvsi, si místo čtyř let odsedí dva roky

Uroš Andelović, jehož kamion se loni srazil s vlakem na přejezdu v pražské Uhříněvsi, dostal za zavinění nehody dva roky vězení. Původně mu přitom soud vyměřil čtyřletý trest. Neplatí ani původní pětiletý zákaz řízení, řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci s tím, že verdikt je pravomocný. V době nehody cestovalo ve vlaku zhruba 220 lidí, při nehodě se lehce zranili čtyři.

Srážka vlaku s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi

Zdroj: Policie ČR

Devětašedesátiletému muži původně hrozilo za nedbalostní obecné ohrožení a za poškození obecně prospěšného zařízení vězení až na osm let.

Nákladní auto se srazilo s osobním vlakem 6. září 2019 na přejezdu v ulici U Starého mlýna v Praze 10. Řidič podle rozsudku nerespektoval světelný signál doprovázený zvukovou výstrahou a vjel na koleje. Tam ho však na dvě minuty uvěznily spouštěné závory. Do kamionu narazil vlak, který jel ze směru od Benešova na pražské hlavní nádraží.

Souprava následně vykolejila. Trojice dospělých cestujících utrpěla tržnou ránu v obličeji, poranění zápěstí a podvrtnutí krčních vazů. Zranil se také několikaměsíční chlapec, který si pohmoždil hlavu.

Řidič musí zaplatit skoro šest milionů korun

Podle rozsudku byla škoda na vlaku, kamionu, veřejném osvětlení, závorách a dopravních značkách 63 milionů korun. Řidič kamionu musí podle verdiktu uhradit zhruba 5,7 milionu, většinu částky dluží Správě železnic.

Andelović u soudu dříve vypověděl, že řídí kamiony 45 let. Před nehodou cestoval s nákladem ze Srbska do Německa. Tvrdil, že na srážku si nepamatuje. Na koleje vjel podle svých slov proto, že se závory zvedly a protože si nevšiml, že výstražná signalizace stále svítí.

Řekl také, že prorazit závory nechtěl, protože v Srbsku za to údajně hrozí až dvouleté vězení. Spoléhal také na kamerový systém, díky kterému by vlak mohl zastavit. Státní zástupce už dříve poukazoval na to, že se muž během dvoudenní jízdy dopustil 23 přestupků – překračoval rychlost, nedodržoval přestávky či jezdil i na úseky s omezením vjezdu kamionů. Žádal pro něj trest kolem pěti let vězení.

Řidič je od loňského září ve vazbě, to znamená, že si bude moci brzy požádat o podmíněné propuštění.