Soudce Sotoláře z kauzy Opencard zbavila ministryně Benešová taláru

Soudce pražského městského soudu Alexandr Sotolář, který měl manipulovat s výpověďmi v kauze Opencard, je postaven mimo službu. Radiožurnálu to potvrdila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Soudce se rozhodla odstavit už před týdnem. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

„Důvody jsou jasné. Je tam kárná žaloba a je obava, aby nedělal dál tyto praktiky,“ řekla Radiožurnálu ministryně.

Kárnou žalobu podal Sotolářův nadřízený Libor Vávra. Navrhuje, aby Nejvyšší správní soud zbavil Sotoláře funkce předsedy soudního senátu natrvalo. V kárné žalobě vytýká Sotolářovi jak dezinterpretování některých důkazů, tak i nerespektování názoru odvolacího soudu. Sotolář před časem přešel řešit odvolací agendu a jako prvostupňový předseda senátu už pouze dokončoval své dřívější neuzavřené kauzy.

Nadační fond proti korupci na Sotoláře podal trestní oznámení. Tvrdí, že soudce padělal veřejnou listinu a zneužil svou pravomoc, když manipuloval s protokoly z hlavního líčení v trestní kauze Opencard.

Z protokolů z hlavního líčení a z nahrávek jeho průběhu podle protikorupčního fondu plyne, že někdo záměrně zkresloval protokoly z výslechů obžalovaných i svědků v neprospěch stíhaných politiků.

Sotolář v kauze Opencard dvakrát uznal bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. Vrchní soud ale oba jeho rozsudky zrušil a nyní má případ na starosti nová soudkyně.