Soud propustil z vazby osm mužů z Tchaj-wanu, o jejichž vydání žádá Čína

Městský soud v Praze propustil z vazby osm mužů z Tchaj-wanu, o jejichž vydání žádá Čína. Učinil tak na základě rozhodnutí Ústavního soudu. Podle toho česká justice chybovala, když osm mužů nechala ve vazbě i poté, co získali v Česku na rok takzvanou doplňkovou ochranu. Vazba podle ústavních soudců postrádá svůj účel, protože vydání zatím není možné.

Čína požádala o vydání Tchajwanců kvůli tomu, že údajně v Praze založili gang, který postupně vylákal ze tří Číňanek žijících v Austrálii v přepočtu přes 60 milionů korun. Tchajwanci vinu popírají. Obávají se toho, že po vydání do Číny mohou čelit mučení, zmizet beze stopy nebo být popraveni. Upozorňují na to, že mezi Čínou a Tchaj-wanem panuje přes 70 let nepřátelský vztah.

Tchajwanci dosud byli v takzvané předběžné vazbě, na kterou se nevztahují vazební důvody a podmínky stanovené trestním řádem pro vazbu v rámci trestního stíhání. Podle ústavních soudců taková vazba postrádá svůj účel, protože vydání do Číny zatím není možné. Teoreticky je možné, že by muže začala stíhat česká policie a soud by na ně uvalil standardní vazbu.

Česká justice dříve uvěřila zárukám čínské strany, že nezákonné pronásledování nebo trest smrti Tchajwancům nehrozí, a rozhodla proto o přípustnosti extradice. Případné vydání by musela ještě schválit ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Po rozhodnutí vrchního soudu udělilo ale české ministerstvo vnitra zadrženým Tchajwancům na jeden rok takzvanou doplňkovou ochranu, která je překážkou vydání. Později také Ústavní soud přiznal odkladný účinek stížnostem Tchajwanců proti rozhodnutí o přípustnosti vydání. Dal jim tak vyšší míru právní jistoty, že je zatím Česko do Číny nevydá.