Tragické nehody jim vzaly celou rodinu. Osiřelým dětem pomáhají sbírky

Tragická dopravní nehoda je smutná vždy. Zvlášť složitá je ale situace, když jediným přeživším je malé dítě, které ještě před pár okamžiky žilo šťastně s rodiči a sourozenci. Nehod, při kterých zahynula většina rodiny, se stalo letos již několik. Podpořit je se snaží sousedé i lidé, kteří se s nimi ani zesnulými rodiči nikdy neviděli.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Lidské tragédie zvedly vlnu solidarity

Černožice, Sudoměřice, Čáslav – jen tři z výčtu tragických nehod letošních prázdnin. Byly to ale nehody, po kterých zůstala zcela zdemolovaná rodinná auta. V prvním případě nepřežil nikdo ze čtyřčlenné posádky, na Hodonínsku i u Čáslavi ale přežilo vždy jedno dítě. Obě přišly o rodiče i sourozence a utrpěly těžká zranění.

Nehodou u Čáslavi předčasně skončila cesta rodiny z Okříšek na dovolenou. Čtyřletá dívka, která v autě jako jediná přežila střet s cisternou, se již vrátila do školky. Podle její ředitelky Lenky Račákové se sice zdá, že následky tragédie nese dobře, ale sousedé z Okříšek přesto neváhají děvče, o které se nyní starají příbuzní, podpořit.

Okříšská radnice vyhlásila veřejnou sbírku, ve které za týden shromáždili přes milion korun. Přispěli i lidé z okolních obcí, ale i ze zahraničí.

Zároveň sbírají peníze třeba i v Třebíči, kde jedna z kaváren vyhlásila, že z každé prodané kávy dá osiřelé dívce pět korun. Není to poprvé, podobnou akci uspořádali majitelé kavárny i loni, aby podpořili chlapce, jenž přežil dopravní nehodu. Vybrali tehdy tři a půl tisíce.

Hošťálkovská radnice čeká, až se rodina dostane z nejhoršího

Při srážce auta s kamionem u Sudoměřic na Hodonínsku zemřeli v osobním voze čtyři lidé, přežil jen školák. Přišel o otce, nevlastní matku a dva sourozence, nyní se o něj stará biologická matka.

Nehoda se stala ve druhé polovině srpna, téměř tři týdny po té čáslavské. Radnice v Hošťálkově, kde rodina žila, zatím chce dát pozůstalým čas, aby se dostali z nejhoršího. Poté – budou-li souhlasit – vyhlásí i ona sbírku.

Podle předsedkyně Českého sdružení obětí dopravních nehod Miluše Vondruškové je i přes prožité tragédie možné, že se děti dokážou s následky nehod vyrovnat. „Myslím si, že takto malé dítě se začlení do společnosti. Samozřejmě, bude to trvat a ponese si to nadosmrti, ale šance tady je,“ podotkla.

O prázdninách letos při dopravních nehodách zahynulo 128 lidí. Nejtragičtější nehody byly ty u Černožic a Sudoměřic a také srážka dvou aut u Starého Jičína – všechny měly čtyři oběti.