Dvě firmy na jihu Moravy mají zákaz používat jed Stutox II. Zřejmě kvůli chráněným druhům

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) předběžným opatřením zakázala dvěma zemědělským firmám na konkrétních místech jižní Moravy používat jed Stutox II. Včetně jeho vkládání do nor. Důvodem je pravděpodobně výskyt chráněných druhů živočichů. Informaci ČT potvrdila mluvčí inspekce Jana Jandová s tím, že subjekty se mohou odvolat. Stát pozastavil povolení plošného použití jedu před dvěma týdny. Do nor je ale možné dál po předchozím oznámení Stutox II aplikovat.

„Inspekce nařídila dvěma subjektům rozhodnutím o předběžném opatření zdržet se možné plošné aplikace i aplikace do nor přípravku Stutox II na několika konkrétních půdních blocích na jižní Moravě. Subjekty se mohou proti rozhodnutí odvolat. Řízení o stanovení podmínek pro výkon činnosti jsou zahájena, proto v tuto chvíli nemůžeme být konkrétnější,“ řekla ČT mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Stát před dvěma týdny pozastavil povolení na plošné použití jedu Stutox II. Podle ministerstva životního prostředí může plošná aplikace ohrozit ptáky, divokou zvěř, psy i kočky. Jed teď mohou zemědělci aplikovat pouze do nor. Záměr je ale povinné tři dny předem oznámit úřadům. Kvůli plošnému použití jedu je nutné žádat o výjimku.

K úplnému zrušení plošného používání jedu Stutox II vyzvala minulý týden pirátská poslankyně Dana Balcarová. „Žádám ČIŽP, aby zrušila povolení k plošné aplikaci Stutox II do doby, než orgány ochrany přírody posoudí, zda vůbec a popřípadě konkrétně kde, kdy a jakým způsobem se může jed aplikovat tak, aby byly minimalizovány úhyny jiných živočichů, včetně těch chráněných,“ uvedla v podnětu Balcarová.

„ČIŽP nemůže činnost zakázat obecně, ale konkrétnímu subjektu. Všechna oznámení o plánované aplikaci, která eviduje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, inspektoři vyhodnocují, analyzují, v případech, kdy zjistí střet zájmů se zákonem na lokalitě, přistupují k tomuto předběžnému opatření do doby, než příslušný orgán ochrany přírody rozhodne o vydání/nevydání případné výjimky,“ vysvětlila Jandová. Podle ní jde například o oblasti, kde se vyskytuje chráněný druh, například křeček nebo sysel.

Ministerstvo zemědělství slíbilo najít způsob, jak zemědělcům kompenzovat ztráty za zničenou úrodu. Zatím ale na náhrady nemá peníze.

Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, kteří byli otráveni jedem Stutox II. Ve středu ochránci přírody na Opavsku potvrdili také úhyn dvou čápů bílých.