Z politiků prý protikorupční nadšení rychle vyprchává

Praha – Před volbami do poslanecké sněmovny se 140 současných poslanců zavázalo, že podpoří devět opatření Rekonstrukce státu. Rok od voleb však počáteční nadšení velice rychle opadá, uvedl v pořadu Hyde park Martin Kameník z občanského sdružení Oživení. Ve sněmovně sice služební zákon prošel, podle Kameníka ale jen z toho důvodu, že byl podstatně vykoštěn. „V tom návrhu není tak podstatné omezení moci politiků na státní správu, jak původně politici slibovali.“ Naopak jednoduchý zákon o zveřejňování smluv na internetu leží ve sněmovně ladem – ten totiž podle Kameníka tak snadno vykostit nelze.

Na příkladu těchto dvou zákonů lze podle Martina Kameníka dokumentovat, že je problém v politické vůli. Pokud politická vůle chybí, tak se prý hledají zástupné argumety typu, že poslanci nechtějí nějaký zákon uspěchat a vyrobit legislativní zmetek. „Mezi slibovanými zákony jsou některé velmi jednoduché, jako je třeba zákon o registru smluv, kde už bylo vše vysvětleno a vyargumentováno. Ale stále leží v poslanecké sněmovně a nehne se z místa, takže politici evidentně přešlapují,“ domnívá se Kameník.

Na druhé straně mnohem složitější služební zákon, u kterého by prý občanské iniciativy vládě tolerovaly i dvouletou lhůtu na kvalitní přípravu, už ve sněmovně prošel. Právě kvůli jeho složitosti a nutnosti dohody koalice s opozicí se ho podle Kameníka podařilo vykostit. „Oproti tomu zákon o registru smluv je velmi jednoduchý, a právě proto ho nelze tak dobře kostit. Ta norma má jen několik základních parametrů, a když je zrušíte, tak se odhalíte.“

Sobotkova vláda prý měla pomalejší rozjezd

V rámci protikorupčního tažení zaznamenala podle Kameníka menší úspěchy už Nečasova vláda. Prosadila například novelu zákona o státních zakázkách, díky čemuž se veřejné tendry staly více transparentní. „Z hlediska konkrétních kroků také Nečasova vláda určitým způsobem očistila Nejvyšší státní zastupitelství a paradoxně to byla ona, kdo pomohl rozjet nezávislé vyšetřování závažné hospodářské kriminality.“

Současná Sobotkova vláda prý měla ambiciózní plány, ale nedávno ji Rekonstrukce státu nevystavila moc dobré vysvědčení. Třeba za služební zákon dostaly strany vládní koalice čtyřku. „Sobotkova vláda se rozbíhala poněkud pomaleji, možná to bylo i tím, že tam bylo hodně nováčků. Než začala zvládat svou agendu, trvalo to delší čas,“ tvrdil v Hyde parku Kameník.

Hyde Park s Martinem Kameníkem (zdroj: ČT24)

„Největší radost nám asi udělaly pokroky ve smyslu transparentního legislativního procesu, což je asi tak největší novinka. Potom samozřejmě celkem hladký průběh rozšiřování pravomocí NKÚ - ale ještě uvidíme, co na to řekne Senát. To jsou v podstatě dva pozitivní prvky z těch všech slibů, které jsme se snažili, aby vláda provedla.“

Devět protikorupčních návrhů Rekonstrukce státu

  • transparentní financování politických stran
  • nezávislé vyšetřování korupce
  • majetková přiznání politiků
  • konec „trafik“ ve státních firmách
  • zákony bez tzv. přílepků
  • smlouvy státu na internetu
  • nezávislí úředníci
  • rozšíření pravomocí NKÚ
  • zrušení anonymních akcií

Ve sněmovně stále čeká několik „šťavnatých“ zákonů

Jenomže prý protikorupční nadšení na straně politiků velmi rychle vyprchává: „Většinou platí pravidlo, že když vláda přijde s nějakou reformou a ta se do jednoho roku neuchytí, tak ta šance, že se doopravdy uchytí, se velmi snižuje,“ uvedl Kameník. Podle něj ještě ve Sněmovně čeká několik „šťavnatých“ zákonů, jako je třeba norma o financování politických stran nebo zákon, který posiluje nezávislé státní zastupitelství.   

V Senátu je zase před schválením už zmiňované rozšíření pravomocí NKÚ, ze strany některých senátorů se ale proti němu objevují námitky: „Je tam velmi silná lobby ze strany samospráv, zcela přirozená, protože rozšíření pravomocí NKÚ by na ně určitě mělo dopad. Mělo by dopady i na státní firmy, což je další zájmová skupina, která na politiky určitým způsobem působí,“ vysvětluje Kameník.

Podle něj je ale taková úprava standardní ve všech vyspělých demokraciích: „Takže my nechceme nic speciálního, my chceme standardní opatření, které v zahraničí funguje,“ dodává Kameník.

Rekonstrukci státu tvoří téměř dvacítka nevládních organizací, které se věnují transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. Před volbami zveřejnila seznam devíti protikorupčních opatření a vyhodnocuje aktivitu politických stran nebo jednotlivých politiků při jejich schvalování. Součástí Rekonstrukce státu je i občanské sdružení Oživení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Senát posoudí smlouvu s Vatikánem

Mezi hlavní body čtvrtečního programu senátorů patří smlouva mezi Českem a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona. Tu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit sněmovně bez zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí.
před 21 mminutami

ŽIVĚ: Poslanci projednají zprávu k tragédii na filozofické fakultě

Poslanci mají na programu jednání dosud neveřejnou závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k předloňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V úvodním kole by se pak mohli zabývat vládní novelou, podle níž by příspěvky na péči, dávky pro postižené i jejich průkazy vyřizovala a vyplácela sociální správa místo úřadu práce.
před 50 mminutami

Ve čtvrtek hrozí ledovka, do soboty se oteplí

Ve čtvrtek místy hrozí ledovka a večer náledí. Někde bude sněžit, objevit se může i slabý déšť a mrznoucí mrholení. V noci bude kolem nuly. Pod zataženým nebem se pak postupně oteplí, v sobotu bude až jedenáct stupňů Celsia. Poté teploty znovu klesnou.
před 1 hhodinou

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 3 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami
Načítání...