Jak dostat autovraky z ulic? Cesta vede přes propadlou technickou

8 minut
Starostové si stěžují, že je dnes prakticky nemožné dostat autovraky z ulic
Zdroj: ČT24

Jak vyřešit odtahy autovraků z ulic českých měst? Návrh ještě z dílny předchozího ministra dopravy Dana Ťoka a dalších dvou poslanců počítá s tím, že by majitelé nesměli nechat na ulici auto, které má technickou propadlou déle než půlrok. Vyřešilo by to problém tisíců autovraků.

Na to, aby auto splnilo definici vraku, je teď potřeba, aby mu chyběly podstatné části – například karoserie nebo motor. „Každý starosta nebo příslušný obecní úředník vám řekne, že dostat autovrak ze silnice je v podstatě nemožné,“ kritizuje stávající situaci člen hospodářského výboru sněmovny Ondřej Polanský (Piráti).

„Taková vozidla zabírají parkovací místa, kterých je zejména ve větších městech nedostatek, a lidé pak každý den obtížně hledají místo k zaparkování svého standardně užívaného vozidla,“ stálo v důvodové zprávě k novele zákona.

Samotná likvidace vraku je přitom pro majitele celkem snadná. Můžou ho dovézt na vrakoviště nebo do kovošrotu. Tam je přijmou zdarma, nebo za ně dokonce nějaké peníze vyplatí. Některé firmy pak nabízejí likvidaci vraků za úplatu.

Půlrok nebo tři měsíce? Ve sněmovně jsou dva podobné zákony

Pokud by novela zákona o pozemních komunikacích prošla, bylo by možné odtáhnout od chodníku každé auto, které má technickou kontrolu propadlou déle než půlrok. 

Ve sněmovně je pak už od loňska také návrh opoziční TOP 09. Ten se ale ministrům nezamlouval, protože byl přísnější, stanovil pouze tříměsíční lhůtu. To by podle vlády mohlo komplikovat situaci, kdy by byl majitel vozidla dlouhodobě v nemocnici, v zahraničí, nebo dočasně neměl peníze na opravu.

„Chtěli bychom, aby se spojila diskuse o našem návrhu a o návrhu, který je konkurenční, protože jsou si podobné. Pokud projde aspoň měkčí verze toho zákona, budeme velice rádi,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ani mírnější verze by ale neumožňovala automatický odtah po šesti měsících od propadlé kontroly. Nejprve by měl provozovatel automobilu dostat výzvu, aby buď dojel na STK, nebo auto odstavil jinam. Až po dvou měsících čekání by bylo možné vůz odstranit a fakturovat to provozovateli. Ten by zároveň dostal informaci o tom, kde auto nově najde. Kdyby provozovatel dále o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace či parkoviště by je mohl vydražit, případně nechat zlikvidovat.

Parkování auta s více než půlroku propadlou technickou na veřejném prostranství by bylo podle novely také přestupkem. Hrozila by za něj stejně jako za odstavení klasického vraku pokuta až 300 tisíc korun.

Hospodářský výbor novelu zákona o pozemních komunikacích ve středu podpořil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBrífink po setkání prezidentů Pavla a Dudy na Pražském hradě

Prezident Petr Pavel přijal v pondělí na Pražském hradě končícího polského prezidenta Andrzeje Dudu. Nejprve jednali samostatně, poté i s delegacemi. Setkání završuje tisková konference, která právě nyní probíhá.
před 6 mminutami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 13 mminutami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová.
před 22 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 1 hhodinou

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 4 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 4 hhodinami
Načítání...