Česko čeká příjemně teplý víkend

Česko čeká poměrně teplý víkend, slunečná má být zvláště sobota, kdy se teploty vyšplhají až ke dvaceti stupňům Celsia. Mezi ranními a odpoledními teplotami můžou být ale velké rozdíly, protože v mrazivých kotlinách se teplota po ránu pohybuje stále kolem minus deseti. V neděli začne přes Česko přecházet studená fronta, k večeru se tak mohou objevit přeháňky.

To, že Česko čeká velmi teplá sobota, po ránu moc znát nebylo, protože teploty byly nízké, na většině území se pohybovaly kolem nuly, od minus dvou po plus dvou, uvedla ve studiu 6 České televize meteoroložka ČT Barbora Tobolová.

„Jsou veliké rozdíly mezi teplotami, protože při jasné obloze se v typicky mrazových kotlinách na Šumavě teplota kolem sedmé ráno pohybovala až kolem minus deseti. Naopak Jelení v Krušných horách mělo až osm stupňů. Kolem pěti, šesti stupňů byly teploty po ránu i na vrcholcích Jizerských hor. A byla i místa, kde se po ránu vytvořily mlhy, například v Broumově,“ dodává Tobolová.

V sobotu by nicméně mělo být slunečno a skoro jasno po celý den, teploty se budou pohybovat mezi 16 až 20 stupni. Budou ale velké rozdíly mezi minimální a maximální denní teplotou, a to i přes dvacet stupňů. Platit to bude podle meteoroložky nejen v nižších polohách, ale i na horách, protože i v tisíci metrech se očekávají teploty kolem 11 stupňů Celsia. Po celý den nebude foukat vítr, nebo jen slabý od jihozápadu.

Neděle má být hezká, ale můžou přijít přeháňky

Neděle má být také hezká, i když dvacítky podle meteoroložky naměříme zřejmě už jen na východě území, na Moravě. V Čechách se mírně ochladí, nicméně teploty přetrvají jarní, od 14 do 18 stupňů. Po ránu ale budou podobně velké rozdíly jako v sobotu. Odpoledne začne přibývat mraků a k večeru se ojediněle mohou objevit ve spojitosti se studenou frontou přeháňky.

Studená fronta, která začne v neděli přes Česko přecházet, pak přinese ochlazení i v začátku pracovního týdne. V pondělí se očekávají teploty mezi 9 až 13 stupni, úterý už bude zase příjemnější, 12 až 16 stupňů.

Zůstanou také velké rozdíly mezi maximálními a minimálními teplotami, protože v noci se budou držet teploty stále kolem nuly a mohou být i lehce pod bodem mrazu. Přeháňky se budou ale v průběhu týdne dále objevovat a v takovém případě se teploty dostanou maximálně na třináct stupňů a na horách může i sněžit.

Během dubna se ale bude postupně oteplovat. Ke konci měsíce očekávají meteorologové přes den v týdenním průměru až kolem 18 stupňů Celsia. Srážek bude v dubnu podobné množství jako obvykle. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Předpokládáme, že období od 1. do 28. dubna 2019 bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné, tak jako i jednotlivé týdny období,“ uvedli meteorologové.

Období jako celek by mělo být srážkově průměrné. „Průměrné týdenní úhrny se budou pohybovat od pěti do 12 milimetrů,“ napsali meteorologové. Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 37 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejvíce napršelo a nasněžilo v roce 1965, kdy meteorologové naměřili 80 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo před 12 lety s úhrnem pět milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 1. do 28. dubna je 8,3 stupně Celsia. Nejtepleji bylo před deseti lety, kdy průměr činil 12,6 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 4,9 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1980.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.