Hejtman Půta odmítl obvinění z korupce. Stíhání označil za účelové s cílem odstranit ho z politiky

Krajský soud v Liberci se začal zabývat korupční kauzou, v níž je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy. Trest hrozí i hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi (Starostové pro Liberecký kraj), který je obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hejtman od počátku obvinění odmítá.

Hejtman Půta u soudu zdůraznil, že si nikdy o žádný úplatek neřekl a žádný nepřevzal. Trestní stíhání považuje za snahu odstranit ho z veřejného života. V úterní výpovědi stíhání několikrát označil za účelové a následně odmítl odpovídat na otázky státního zástupce. „Neexistovala situace, že by evropské peníze byly ohroženy,“ řekl Půta. Podle obžaloby úplatek pro něj činil 830 tisíc korun.

Půta u soudu také vysvětloval, proč se s některými lidmi, kteří nyní sedí mezi obžalovanými, stýkal mimo svoji kancelář a to na čerpací stanici. Hejtman řekl, že na takové schůzce nevidí nic podezřelého a místo zvolil proto, že ho měl při cestě. Jedná se podle něj o veřejné prostranství, které je navíc monitorované kamerami. Znovu zdůraznil, že si nikdy o žádný úplatek neřekl a žádný nepřevzal.

Důkazy, které jsou v tom spisu obsaženy, jsou využívány výlučně v neprospěch obžalovaného. Tím hlavním cílem je moje odstranění z politiky, z veřejného života, koneckonců i osobní a ekonomická likvidace.
Martin Půta
obžalovaný, hejtman Libereckého kraje

Líčení jsou zatím naplánovaná tento týden do pátku a ještě na dva dny v příštím týdnu. Spis má podle státního zástupce Radima Kadlčka asi dva tisíce stran, obžaloba kolem 250 stran. Jen čtení obžaloby mu dopoledne zabralo skoro dvě a půl hodiny. Líčení se koná v největší jednací síni libereckého soudu, ani tak ale nestačila místa vyhrazená obhajobě. Obžalovaní s obhájci zabrali také celou pravou část hlediště s čtyřmi řadami, kde sedává veřejnost.

Půtovi hrozí pět až deset let vězení

Půtovi hrozí pět až deset let vězení. Policie dospěla k závěru, že přijal statisícový úplatek v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Projekt za 65 milionů korun měl získat v roce 2011 evropskou dotaci z ROP Severovýchod, tedy ještě před tím, než se stal Půta předsedou Regionální rady ROP Severovýchod. „Neměl jsem možnost ho nijak ovlivnit,“ uvedl Půta.

Projektu při jeho nástupu do funkce předsedy regionální rady hrozilo, že nedostane žádnou dotaci, protože zástupce žadatele Jiří Zeronik byl pravomocně odsouzen za pokus uplácení. Zeronik, který je v tomto případě také obžalován, ale z funkce následně odstoupil.

Podle Půty je úředníci a právníci upozorňovali, že když projekt jako dotační vyřadí, tak mohou čelit žalobě. Projekt tak pokračoval, veden byl ale jako rizikový. O dotaci tak podle hejtmana žadatel mohl usilovat až poté, co bude stavba dokončená a budou provedené kontroly. Žádné evropské peníze na tento projekt nakonec vyplaceny nebyly. 

Obžaloba se ale domnívá, že hejtman jednal ve prospěch projektu pod slibem úplatku od zástupců firmy Metrostav, která rekonstrukci dělala a stavbu předfinancovala. „V tomto orgánu (regionální rada) měl (Půta) zásadní postavení a při rozhodovací činnosti v rámci tohoto orgánu měl iniciovat přijetí dvou rozhodnutí, které byly výhodné pro žadatele o dotaci,“ řekl žalobce Radim Kadlček.

Za první rozhodnutí měl podle obžaloby slíbeno 800 tisíc korun a dostal půl milionu. „Ve druhém případě mělo jít o převzetí jeho závazku vůči jednomu ze spoluobžalovaných společností Metrostav, která za něj závazek uhradila,“ řekl státní zástupce. Šlo o 30 tisíc korun. Půta to odmítá.

Obžalovanému Půtovi je kladeno za vinu, že za příslib úplatku a částečně za převzetí úplatku ovlivnil rozhodování výboru regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.
Radim Kadlček
státní zástupce

Obžalovány jsou i čtyři firmy

Kauza se týká i dalšího evropského projektu v Liberci, oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. V tom Půta jako obžalovaný nefiguruje. Ani na oddychovou zónu evropská dotace nebyla vyplacena.

Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO), která je obžalovaná jako právnická osoba stejně jako firmy Developer CZ, Gallos a Metrostav. Firma Metrostav se do řízení přihlásila i jako poškozená, požaduje náhradu škody od GEPO 43,5 milionu korun.  

Obžalovaným hrozí tresty od pěti do dvanácti let. Právní kvalifikace se u jednotlivých osob liší. Stíhaní jsou pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti. 

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl v kauze obviněn už v listopadu 2014. Soud měl původně začít letos v září, Půtovi obhájci ale před zahájením jednání podali námitku na podjatost přísedící. Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci ale podali stížnost k vrchnímu soudu. Ten stížnosti vyhověl a označil přísedící za podjatou. Senát už doplnila nová přísedící.

  • Narodil se 13. září 1971 v Liberci. Vystudoval obor veřejná správa na Metropolitní univerzitě Praha.
  • Pracoval jako technolog a vedoucí výroby ve společnosti Vulkan v Hrádku nad Nisou (1993–2002), poté byl starostou Hrádku nad Nisou (2002–2012).
  • Od února 2007 je zastupitelem Libereckého kraje, od listopadu 2012 hejtmanem. Je členem hnutí Starostové a nezávislí (STAN), krátce byl také jeho předsedou. Do března 2014 vedl hnutí Starostové pro Liberecký kraj, v letech 2004 až 2008 byl členem Strany pro otevřenou společnost. 
  • V listopadu 2014 policie Půtu obvinila z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Půta obvinění odmítá a čeká na soud, před kterým se chce obhájit. Do vyřešení případu se vzdal funkce předsedy STAN a později odstoupil i z čela ROP Severovýchod. V čele Libereckého kraje zůstal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 28 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 58 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 14 hhodinami
Načítání...