Dění kolem vlády posílilo pozici prezidenta Zemana, shodli se v diskusi Bartoš i Netolický

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda ČSSD Martin Netolický se shodli, že aktuální dění kolem vlády posílilo pozici prezidenta Miloše Zemana. Oba to uvedli v Otázkách Václava Moravce. Babišova vláda v pátek ustála hlasování o nedůvěře vládě, koaliční ČSSD však pro ni nehlasovala. Podle karlovarské hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) ale vláda nevyšla z pátečního hlasování oslabena.

Video Otázky Václava Moravce
video

Dění kolem vlády posílilo pozici Zemana, míní Bartoš i Netolický

 „Prezident dostává Andreje Babiše naprosto pod sebe a říká mu, že je to v podstatě jeho vláda,“ řekl Netolický k Zemanově vyjádření, že v případě vyslovení nedůvěry by Babiše znovu pověřil sestavením kabinetu.

Netolický předpokládá, že nyní budou častější konzultace mezi prezidentem a premiérem i mezi prezidentem a jednotlivými ministry. „Mně osobně to vadí, nejsme v poloprezidentském systému,“ poznamenal pardubický hejtman, který se dlouhodobě netají svou kritikou vůči Zemanovi.

„Ano, vliv prezidenta na Poslaneckou sněmovnu a vládu je teď silnější. Miloš Zeman sleduje dílčí osobní cíle, vše je v jeho rukou,“ přidal se předseda opozičních Pirátů Bartoš.

Naopak Jana Mračková Vildumetzová, která patří k Zemanovým podporovatelům, s údajným oslabením pozice vlády nesouhlasí. „Prezident přece musí spolupracovat s premiérem, má i z Ústavy možnost zvát si jednotlivé ministry. Když pan prezident jezdí do regionů, můžu ze strany Asociace krajů ČR potvrdit, že spolupráce je velmi dobrá,“ řekla. Netolický se však ohradil s tím, že politička v tomto ohledu mluví za sebe, nikoliv za celou asociaci. 

Hejtmanka neodpověděla, zda je obviněný ministr překážkou k výkonu funkce

Mračková Vildumetzová v Otázkách v souvislosti s aktuálním prověřováním ministerstva pro místní rozvoj neodpověděla moderátorovi na otázku, zda by obviněný ministr měl odstoupit z vlády stíhaného premiéra. Pouze několikrát zopakovala, že ministryně Klára Dostálová (ANO) obviněna nebyla.

„Když premiér Babiš stáhne ministryni za opisování práce o králíkách, a někdo by byl obviněný a směřoval by k soudu, tak si myslím, že zlatá diplomka o králíkách,“ glosoval Bartoš v narážce na případ ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO), které zhruba po dvou týdnech ve vládě skončila kvůli spekulacím o plagiátorství ve své diplomové práci.

„Bylo by falešné, kdyby Andrej Babiš chtěl po členech své vlády rezignaci, kdyby jim přišlo obvinění,“ poznamenal Netolický, podle nějž je to ale velmi smutné. „Pokud chceme, aby veřejnost věřila politikům, pak bychom měli pečlivě vážit naše kroky. Aby nedocházelo k tomu, že veřejnost nevěří policii, orgánům činným v trestném řízení jen proto, že se tady politici hádají o vlastních kauzách,“ dodal.

K tomu, v jakém případě by ministři za ČSSD odešli z vlády, se konkrétně vyjadřovat nechtěl – záleželo by prý na konkrétní situaci. „Pokud by se objevily další nové skutečnosti, třeba i závažnějšího charakteru, situace by mohla být neudržitelná,“ naznačil k situaci ve vládní koalici. 

Bartoš: Krize nekončí

Ivan Bartoš v Otázkách upozorňoval, že pátečním hlasováním vládní krize nekončí. „Já si myslím, že tím hlasováním nic nekončí, ale to skutečně není otázka nových skutečností a reportáže odvysílané na Seznam.cz. My jsme upozorňovali na věci, které se týkají rozpočtu, na to, jak vláda plní své programové prohlášení a dalšíc věci,“ konstatuje.

Podle Netolického by se dalo ale říci, že pátkem krize skončila, rozhodně po formální stránce. „Protože vláda ustála hlasování o nedůvěe, to znamená, že všechny ústavní orgány fungují, jak mají. Na druhou stranu nelze v tuto chvíli předpovědět, co bude teď dál. Nejlepší model by byl ten tak zvaný slovenský, kde by odešel předseda vlády do té doby, než si vyřeší své problémy a kauzy, a poté se samozřejmě může vrátit,“ uvedl.

Otázky Václava Moravce - 25. listopadu 105.97 MB