Senátor jedním vrzem. Část politiků chce změnit volební systém po australském vzoru

4 minuty
Události: Část politiků chce změnit volby do Senátu
Zdroj: ČT24

Po 22 letech by se v Česku mohla změnit pravidla voleb do Senátu. Pokud dnes hlasování nemá jasného vítěze, jdou lidé k urnám s týdenním odstupem ještě jednou. Nově část politiků prosazuje jen jedno kolo s odůvodněním, že to zvýší zájem lidí o volby. Změnu slibuje programové prohlášení současné vlády v demisi a počítá s ní i připravovaná koalice ANO a ČSSD.

Změna volebního systému má zastánce i v současném složení Senátu. Horní komora v dubnu podpořila návrh, který chce zavést jednokolový systém podle australského vzoru. Podle něj by lidé nově na jednom lístku stanovovali pořadí vybraných kandidátů.

Jedním kolem zvýšit účast

Změnu navrhlo čtrnáct předkladatelů z ČSSD, KDU-ČSL, STAN, ODS, Zelených i ANO. Poukazovali na to, že v prvním kole senátních voleb, které se koná obvykle s komunálními či krajskými volbami, účast dosahuje v průměru 36 procent, zatímco ve druhém kole jen 17 procent.

Naposledy šli lidé k urnám v květnu na Zlínsku, když v doplňovacích volbách do Senátu vybírali nástupce Františka Čuby. V prvním kole přišlo necelých 16 procent voličů, o týden později jen desetina. K řádným volbám před dvěma lety během prvního víkendu přišlo přes 33 procent voličů, konaly se ale současně s krajskými volbami. V druhém kole byla účast poloviční, dorazilo jen 15 procent voličů.

Jednokolová volba by podle jejího iniciátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD) výběr senátorů zatraktivnila a mohla by zvýšit i volební účast. Podle australského modelu by lidé na jednom hlasovacím lístku číslicemi označili v pořadí podle svých preferencí nejméně tři kandidáty. Pokud některý kandidát dostane nadpoloviční většinu prvních pořadí, bude zvolen. V opačném případě je v každém kole po sečtení hlasů vyřazen ten nejslabší (více o tzv. alternativním hlasovacím systému zde).

„Když dám někomu hlas a on v nějaké fázi počítání vypadne, tak hlas nepropadne, ale je přiřazen tomu, kdo je následující v pořadí. Voliči proto můžou označit i více než tři kandidáty, aby měli jistotu, že jejich hlas nepropadne,“ vysvětluje Dienstbier.

Lidé by proto k volbám znovu nemuseli. „Protože už dopředu volbu provedli tím pořadím. To znamená pro případ, že vypadne jejich kandidát, tak se jejich hlas započte tomu, koho označili jako druhého, případně vypadne-li i ten, tak třetího v pořadí,“ pokračuje Dienstbier.

V Senátu návrh zatím prošel prvním čtením. Další podporu napříč stranami ale nemá zaručenou. Před změnou varují třeba hlasy z ODS. „Při té jedné volbě, jedním vrzem, bychom mohli být překvapeni tím výsledkem. A něco měnit zpátky, to už obvykle nejde,“ uvedl senátor Jiří Oberfalzer.

Babiš zjednodušení podporuje

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uvedl, že se chce s novým systémem ještě seznámit, zavedení jednokolové volby ale podporuje. „Lidi Senát nezajímá, volba je komplikovaná, dvoukolová, určitě bychom ušetřili čas a peníze a zvedlo by to možná zájem o volby do Senátu,“ uvažuje Babiš.

Možnostmi, jak zvýšit zájem o senátní volby, se zabývá také ministerstvo vnitra. „Nyní je potřeba skutečně s rozvahou říct, co povede k danému efektu, aby lidé začali chodit k volbám, protože jenom samotná změna volebního systému pro změnu volebního systému může při nedomyšlenosti přinést velmi neblahé negativní důsledky,“ uvedl k tomu náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy Petr Mlsna.

I kdyby nový volební systém nakonec prošel parlamentem, letošních podzimních voleb by se ještě nedotkl. Podle Dienstbiera jsou reálným termínem pro případnou změnu senátní volby v roce 2020.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 56 mminutami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Z úniku rozsudku v kauze Čapí hnízdo navrhla policie obžalovat soudce Kydalku

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...