Poslanci se oklikou vrátili k novičoku. Opoziční kritika prezidenta zněla i bez zvláštní schůze

5 minut
Události: Sněmovna se oklikou vrátila k novičoku
Zdroj: ČT24

I přesto, že formálně neproběhla mimořádná schůze Poslanecké sněmovny svolaná kvůli výrokům prezidenta republiky o údajné výrobě novičoku, poslanci o něm hovořili. Využili k tomu debatu o programu na řádné schůzi, která po předčasném konci té mimořádné navázala. Zazněla kritika hlavy státu i návrh, aby sněmovna vzala na vědomí usnesení výboru pro kontrolu Vojenského zpravodajství, které praví, že se v Česku novičok nevyráběl.

Svolání mimořádné schůze k novičoku vyvolala skupina poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL poté, co poslanci ANO, SPD a KSČM vyřadili příslušný bod z programu řádné třinácté schůze. Nakonec však mimořádná schůze prakticky nezačala. Když měli poslanci hlasovat o jejích ověřovatelích, bylo jich – navzdory docela plnému sálu – přihlášeno pouze 37, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) pak prohlásil sněmovnu za neusnášeníschopnou a schůzi odložil na neurčito.

K novičoku se poslanci dostali na řádné schůzi místo mimořádné

Následně tedy pokračovala přerušená řádná schůze, na jejím začátku však došlo k tomu, k čemu by nejspíše bylo došlo i na schůzi mimořádné: Poslanci některých opozičních stran hovořili o novičoku a výrocích prezidenta Miloše Zemana při diskusi o programu schůze, další využili svého práva vystoupit s přednostním právem. Protože se předpokládalo, že by na mimořádné schůzi stejně opozice neprotlačila proti hlasům ANO, SPD a KSČM program a promluvili jen předsedové a místopředsedové klubů s přednostním právem, byl výsledek vlastně tentýž, jako kdyby předsedové klubů hovořili na mimořádné schůzi.

Samotné návrhy, podle kterých se měla témata související s novičokem dostat na pořad čtvrtečního jednání na řádné schůzi, však nevyšly. Plénum zamítlo zařazení příslušného bodu, proto padly i návrhy na jeho zařazení na začátek schůze nebo na jiné pozice. Zařazení bodu se nelíbilo poslancům ANO, SPD, KSČM ani ČSSD.

Jako první navrhl, aby se novičok stal bodem čtvrtečního jednání na řádné třinácté schůzi, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V tom ho podpořil i předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a také předseda komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství a zároveň i klubu STAN Vít Rakušan.

„Vyzývám k tomu, aby byla možnost učinit definitivní tečku za kauzou novičok, která nejvíce poškozuje pověst České republiky i našeho Vojenského zpravodajství,“ uvedl. Následně ve svém vystoupení, při kterém využil svého přednostního práva, přečetl usnesení své komise, která mimo jiné vyzvala prezidenta, „aby citlivě zacházel se zpravodajskými informacemi“.

Opoziční poslanci totiž chtěli debatovat především o výrocích prezidenta Miloše Zemana, který ve veřejném vystoupení prohlásil, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval jed ze skupiny novičoků. Odkázal přitom na informace, které vyčetl ze zprávy Vojenského zpravodajství.

Jedním z novičoků byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Londýn označil za původce útoku Rusko. Moskva to odmítla s tím, že se novičoky produkovaly i v jiných zemích. Mezi nimi uvedla i Česko. 

Proti tomu, aby se sněmovna případem zabývala, se vyslovil například Leo Luzar (KSČM). Kritizoval například slova Miroslava Kalouska, podle kterého prezident republiky „pronesl onu slavnou větu, že na území ČR byla vyráběna a skladována látka novičok“. Luzar se domnívá, že opozice se pouze snaží útočit na hlavu státu. „Cílem zcela zřejmě byl, je a zřejmě ještě dlouho bude prezident Zeman. (…) On o skladování ve svém projevu vůbec nemluvil. Tím vzniká humbuk,“ řekl Luzar.

Komunistický poslanec zároveň kritizoval i usnesení dohledové komise, kde se hovoří o mikrosyntéze novičoku, což je termín, který v úmluvě o zákazu chemických zbraní není. „Čili uvádí ty, kteří s tímto usnesením budou pracovat, v omyl,“ míní.

Mimořádná schůze nebyla. Podle Bartoška se ANO, SPD a komunisté bojí prezidenta

Přestože se opoziční politici nakonec ke kauze novičok oklikou vrátili, za odložení mimořádné schůze čelil Radek Vondráček kritice.

„Postup předsedajícího, který po šesti minutách přeruší schůzi, aniž by se pokusil svolat grémium nebo nějaké jednání o dalším postupu, nepočítám za úplně legitimní,“ řekl poslanec ODS Marek Benda, když se sněmovna vrátila k řádnému jednání.

Radek Vondráček je však přesvědčen, že neměl jinou možnost. Uvedl, že by mu nevadilo, kdyby se předsedové klubů sešli a dohodli se na novém termínu mimořádné schůze. Nečeká však, že by přinesla něco nového. „Zase budou vystupovat poslanci, budou mít nějaká prohlášení,“ poznamenal.

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek uvedl, že se domnívá, že všichni poslanci, kteří se podepsali pod svolání mimořádné schůze, se přihlásili. „Hlavní zodpovědnost leží na hlasech ANO, SPD a komunistů. Osobně to vnímám jako projev zbabělosti, strachu z prezidenta,“ řekl.

To však domítl premiér v demisi Andrej Babiš, který po schůzce s prezidentem Zemanem řekl: „Novičok je kauza, která je vyřešena. To, že poslanci ANO nepodpořili mimořádnou schůzi sněmovny, nemá nic společného s mým vztahem s prezidentem.“ Opozice svolala podle Babiše schůzi k novičoku „jen proto, aby skandalizovala pana prezidenta.“

Jedním z argumentů, proč o Zemanových výrocích a novičoku na sněmovním plénu nejednat, který prezentovalo především ANO, byla skutečnost, že se k nim již jasně vyjádřila exekutiva i zákonodárci. Jak obvinění Ruska, tak prohlášení českého prezidenta popřeli s odvoláním na informace zpravodajských služeb vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. 

Poté, co poslanci schválili program, věnovali se již jinému tématu – fiskálnímu paktu. Debatu ale nedokončili. Odpoledne pak proběhnou interpelace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministr Jurečka po jednání tripartity poděkoval za věcný dialog

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne pro pracovníky veřejného sektoru růst platových tarifů od ledna o pět procent, nebo o sedm procent. Návrh vládního nařízení s těmito dvěma variantami přidání předloží v příštích dnech. Kabinet by podle něj mohl rozhodnout o navýšení po vládních prázdninách. Odboráři před nedávnem uvedli, že budou žádat růst tarifů o devět až deset procent. Ve čtvrtek odpoledne spolu o platech, emisních povolenkách i exportu jednali zástupci vlády, zaměstnavatelů, samospráv a odborů.
15:50Aktualizovánopřed 15 mminutami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic, nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková.
před 1 hhodinou

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 3 hhodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Z úniku rozsudku v kauze Čapí hnízdo navrhla policie obžalovat soudce Kydalku

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 5 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...