Poslanci se oklikou vrátili k novičoku. Opoziční kritika prezidenta zněla i bez zvláštní schůze

5 minut
Události: Sněmovna se oklikou vrátila k novičoku
Zdroj: ČT24

I přesto, že formálně neproběhla mimořádná schůze Poslanecké sněmovny svolaná kvůli výrokům prezidenta republiky o údajné výrobě novičoku, poslanci o něm hovořili. Využili k tomu debatu o programu na řádné schůzi, která po předčasném konci té mimořádné navázala. Zazněla kritika hlavy státu i návrh, aby sněmovna vzala na vědomí usnesení výboru pro kontrolu Vojenského zpravodajství, které praví, že se v Česku novičok nevyráběl.

Svolání mimořádné schůze k novičoku vyvolala skupina poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL poté, co poslanci ANO, SPD a KSČM vyřadili příslušný bod z programu řádné třinácté schůze. Nakonec však mimořádná schůze prakticky nezačala. Když měli poslanci hlasovat o jejích ověřovatelích, bylo jich – navzdory docela plnému sálu – přihlášeno pouze 37, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) pak prohlásil sněmovnu za neusnášeníschopnou a schůzi odložil na neurčito.

K novičoku se poslanci dostali na řádné schůzi místo mimořádné

Následně tedy pokračovala přerušená řádná schůze, na jejím začátku však došlo k tomu, k čemu by nejspíše bylo došlo i na schůzi mimořádné: Poslanci některých opozičních stran hovořili o novičoku a výrocích prezidenta Miloše Zemana při diskusi o programu schůze, další využili svého práva vystoupit s přednostním právem. Protože se předpokládalo, že by na mimořádné schůzi stejně opozice neprotlačila proti hlasům ANO, SPD a KSČM program a promluvili jen předsedové a místopředsedové klubů s přednostním právem, byl výsledek vlastně tentýž, jako kdyby předsedové klubů hovořili na mimořádné schůzi.

Samotné návrhy, podle kterých se měla témata související s novičokem dostat na pořad čtvrtečního jednání na řádné schůzi, však nevyšly. Plénum zamítlo zařazení příslušného bodu, proto padly i návrhy na jeho zařazení na začátek schůze nebo na jiné pozice. Zařazení bodu se nelíbilo poslancům ANO, SPD, KSČM ani ČSSD.

Jako první navrhl, aby se novičok stal bodem čtvrtečního jednání na řádné třinácté schůzi, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V tom ho podpořil i předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a také předseda komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství a zároveň i klubu STAN Vít Rakušan.

„Vyzývám k tomu, aby byla možnost učinit definitivní tečku za kauzou novičok, která nejvíce poškozuje pověst České republiky i našeho Vojenského zpravodajství,“ uvedl. Následně ve svém vystoupení, při kterém využil svého přednostního práva, přečetl usnesení své komise, která mimo jiné vyzvala prezidenta, „aby citlivě zacházel se zpravodajskými informacemi“.

Opoziční poslanci totiž chtěli debatovat především o výrocích prezidenta Miloše Zemana, který ve veřejném vystoupení prohlásil, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval jed ze skupiny novičoků. Odkázal přitom na informace, které vyčetl ze zprávy Vojenského zpravodajství.

Jedním z novičoků byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Londýn označil za původce útoku Rusko. Moskva to odmítla s tím, že se novičoky produkovaly i v jiných zemích. Mezi nimi uvedla i Česko. 

Proti tomu, aby se sněmovna případem zabývala, se vyslovil například Leo Luzar (KSČM). Kritizoval například slova Miroslava Kalouska, podle kterého prezident republiky „pronesl onu slavnou větu, že na území ČR byla vyráběna a skladována látka novičok“. Luzar se domnívá, že opozice se pouze snaží útočit na hlavu státu. „Cílem zcela zřejmě byl, je a zřejmě ještě dlouho bude prezident Zeman. (…) On o skladování ve svém projevu vůbec nemluvil. Tím vzniká humbuk,“ řekl Luzar.

Komunistický poslanec zároveň kritizoval i usnesení dohledové komise, kde se hovoří o mikrosyntéze novičoku, což je termín, který v úmluvě o zákazu chemických zbraní není. „Čili uvádí ty, kteří s tímto usnesením budou pracovat, v omyl,“ míní.

Mimořádná schůze nebyla. Podle Bartoška se ANO, SPD a komunisté bojí prezidenta

Přestože se opoziční politici nakonec ke kauze novičok oklikou vrátili, za odložení mimořádné schůze čelil Radek Vondráček kritice.

„Postup předsedajícího, který po šesti minutách přeruší schůzi, aniž by se pokusil svolat grémium nebo nějaké jednání o dalším postupu, nepočítám za úplně legitimní,“ řekl poslanec ODS Marek Benda, když se sněmovna vrátila k řádnému jednání.

Radek Vondráček je však přesvědčen, že neměl jinou možnost. Uvedl, že by mu nevadilo, kdyby se předsedové klubů sešli a dohodli se na novém termínu mimořádné schůze. Nečeká však, že by přinesla něco nového. „Zase budou vystupovat poslanci, budou mít nějaká prohlášení,“ poznamenal.

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek uvedl, že se domnívá, že všichni poslanci, kteří se podepsali pod svolání mimořádné schůze, se přihlásili. „Hlavní zodpovědnost leží na hlasech ANO, SPD a komunistů. Osobně to vnímám jako projev zbabělosti, strachu z prezidenta,“ řekl.

To však domítl premiér v demisi Andrej Babiš, který po schůzce s prezidentem Zemanem řekl: „Novičok je kauza, která je vyřešena. To, že poslanci ANO nepodpořili mimořádnou schůzi sněmovny, nemá nic společného s mým vztahem s prezidentem.“ Opozice svolala podle Babiše schůzi k novičoku „jen proto, aby skandalizovala pana prezidenta.“

Jedním z argumentů, proč o Zemanových výrocích a novičoku na sněmovním plénu nejednat, který prezentovalo především ANO, byla skutečnost, že se k nim již jasně vyjádřila exekutiva i zákonodárci. Jak obvinění Ruska, tak prohlášení českého prezidenta popřeli s odvoláním na informace zpravodajských služeb vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. 

Poté, co poslanci schválili program, věnovali se již jinému tématu – fiskálnímu paktu. Debatu ale nedokončili. Odpoledne pak proběhnou interpelace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 4 hhodinami

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Metro na Staroměstské zůstane po požáru uzavřené přibližně měsíc

Pražský dopravní podnik (DPP) odhaduje, že oprava požárem poškozených eskalátorů ve stanici metra Staroměstská a její nutné uzavření potrvají asi měsíc. V pondělí odpoledne to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.
před 7 hhodinami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají dnes již bývalého radního města Štětí za SPD Lukáše Fridrycha, kterému hrozí až deset let vězení. Fridrych rezignoval k 30. červnu na své funkce, řekl starosta Miroslav Andrt (nez.).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 14 hhodinami

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 15 hhodinami
Načítání...